1 listopada 2020

Listopad - miesiąc modlitwy za zmarłych

Maciej Drewniak

W listopadzie w sposób szczególny modlimy się za zmarłych. Wiara w "świętych obcowanie" zapewnia nas o duchowej łączności z tymi, którzy już odeszli z tego świata. Ta łączność podtrzymywana jest przede wszystkim przez nasze ofiary za zmarłych oraz modlitwę.

Wypominki za zmarłych

W intencji zmarłych polecanych w wypominkach modlimy się w listopadzie w Kole Różańcowym oraz na Mszach szkolnych o 7.30.

Zmarli uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły

Odpust za zmarłych

Warto pamiętać, że wyjątkowo w tym roku przez cały listopad (normalnie były to dni 1-8 listopada) za nawiedzenie cmentarza i modlitwę choćby w myśli za zmarłych, można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Należy go ofiarować za osobę zmarłą.

Warunki zyskania odpustu są następujące:

• trwanie w łasce uświęcającej lub spowiedź sakramentalna;
  • komunia św.;
  • modlitwa w intencji Papieża (chodzi tu o intencję, jaką Ojciec Św. wyznacza na każdy miesiąc, a nie w intencji osoby Papieża. Wystarczy odmówić "Ojcze nasz" i "Zdrowaś Maryjo");
  • Pragnienie, aby zerwać w swoim życiu z każdym grzechem.

Modlitwy za zmarłych

Dowiedz się więcej o modlitwie za zmarłych