Modlitwy za zmarłych

Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie!

Modlitwa za zmarłych to jeden z uczynków miłosierdzia względem duszy. Przez wieki Kościół wypracował wiele sposobów przychodzenia z duchową pomocą tym, którzy przeszli już do wieczności. Oto niektóre z nich.

Wypominki

Jest to tradycyjna modlitwa za tych, którzy odeszli już do wieczności, praktykowana zwłaszcza w listopadzie. Polega ona na odczytaniu imion i/lub nazwisk osób zmarłych oraz modlitwie za te osoby. W każdym kościele parafialnym jest możliwość zamawiania wypominek.

Odpust za zmarłych

Oprócz wypominek warto pamiętać o odpuście za zmarłych. W tym roku, ze względu na sytuację pandemiczną Stolica Apostolska wydłużyła możliwość zyskiwania odpustu za zmarłych na cały listopad (normalnie były to dni 1-8 listopada). Odpust ten można uzyskać przez nawiedzenie cmentarza i modlitwę za zmarłych. Należy go ofiarować za osobę zmarłą.

Warunki zyskania odpustu są następujące:
  • trwanie w łasce uświęcającej lub spowiedź sakramentalna;
  • komunia św.;
  • modlitwa w intencji Papieża (chodzi tu o intencję, jaką Ojciec Św. wyznacza na każdy miesiąc, a nie w intencji osoby Papieża. Wystarczy odmówić "Ojcze nasz" i "Zdrowaś Maryjo");
  • Pragnienie, aby zerwać w swoim życiu z każdym grzechem.

Więcej na ten temat można przeczytaj na stronie Ekai.pl - Jak uzyskać odpust zupełny za zmarłych?

Inne formy modlitwy za zmarłych

Za zmarłych możemy ofiarować również inne nasze modlitwy (różaniec, koronka, ...) oraz nasze umartwienia i cierpienia. Szczególną modlitwą (nie tylko za zmarłych) jest intencja Mszy św. jednorazowej lub tzw. Mszy gregoriańskiej.

Więcej wyjaśnień i pomysłów można znaleźć na stronie Ekai.pl - Jak pomóc duszom czyśćcowym?

Różaniec do Granic Nieba

W tym roku w oktawie Wszystkich Świętych jesteśmy dodatkowo zaproszeni do wzięcia udziału w Różańcu do Granic Nieba. Więcej o tej inicjatywie można się dowiedzieć na stronie: www.rozaniecdogranic.pl