Zespół Szkół Salezjańskich
Jesteśmy szkołą publiczną i katolicką. Patronem szkoły jest św. Jan Bosko, założyciel Salezjanów, którzy prowadzą szkołę.
W budynku przy ul. Wodnej 34 mieści się Salezjańska Szkoła Podstawowa, Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące oraz Salezjańska Bursa Młodzieżowa.
Szkoła podstawowa
Liceum Ogólnokształcące
Bursa Młodzieżowa
Na czym polega?
Styl salezjański
Profesjonalne podejście
Dobrze przygotowana kadra pedagogiczna dba o wysoki poziom nauczania.
System prewencyjny
Rodzinny klimat i przyjazne towarzyszenie - to nasz sposób wychowania.
Chrześcijańskie wartości
W nauczaniu i wychowaniu odwołujemy się do chrześcijańskiej wizji człowieka.
Tradycja i nowoczesność
Przygotowujemy młodych na współczesne wyzwania nie rezygnując z tradycyjnych zasad.
Patron naszej szkoły
św. Jan Bosko
Genialny wychowawca, twórca oryginalnego systemu wychowawczego (nazywanego prewencyjnym) i założyciel Salezjanów urodził się w 1815 r. we Włoszech.
Papież Jan Paweł II nadał mu tytuł "Ojca i nauczyciela młodzieży".
Czytaj więcejSalezjanie to skrócona nazwa zgromadzenia zakonnego założonego w XIX w. we Włoszech przez św. Jana Bosko. Jego pełna nazwa brzmi Towarzystwo św. Franciszka Salezego.
Obecnie na świecie jest ponad 15 000 Salezjanów pracujących na pięciu kontynentach w 132 krajach świata. Do Łodzi Salezjanie przybyli w 1922 r.
Nasz Założyciel św. Jana Bosko całe swoje życie poświęcił pracy na rzecz ludzi młodych, wychowując ich na uczciwych obywateli i dobrych chrześcijan. Kontynuujemy jego dzieło i jesteśmy wierni charyzmatowi, który nam przekazał: „Być dla młodzieży znakiem miłości Boga.”
W tej pracy posługujemy się oryginalnym systemem wychowawczym, wypracowanym przez Księdza Bosko, nazywanym rłównież systemem prewencyjnym.
Historia szkoły
Budynek szkoły współcześnie - widok na fasadę najstarszej części szkoły od ul. Wodnej.
Całość budynków szkolnych na pczątku XXI wieku. Po prawej stronie widać fragment najnowszej części, w której pierwotnie mieściło się seminarium.
Budynek szkoły w 1991 r. Niedługo po zwróceniu ich Salezjanom przez władze państwowe po upadku komunizmu.
Po wojnie Salezjanie odbudowali szkołę i wznowili działalność edukacyjno-wychowawczą. Trwała ona do 1962 r., czyli do przejęcia szkoły przez władze komunistyczne.
W okresie międzywojennym Salezjanie prowadzili również działalność wychowawczą. Przy szkole powstała salezjańska orkiestra dęta, teatr i drużyna harcerska.
Salezjanie planowali rozbudowę szkoły. Na rycinie widać przyszłe plany dzieła salezjańskiego przy ul. Wodnej. Niestety, z powodu wojny, nie wszystkie udało się zrealizować.
W 1922 roku szkoła została przekazana Towarzystwu Salezjańskiemu. Przy podejmowaniu tej decyzji dużą rolę odegrał fakt, że Salezjanie prowadzili już wówczas podobne placówki w kraju i za granicą. Dwa lata później, w 1924 roku, budynek został przekazany Salezjanom na stałe.