3 października 2018

Zaproszenie do udziału w projekcie Stowarzyszenia Wspólnota Polska Oddział w Łodzi

Marcin Paździor

Projekt wymiany młodzieży

realizowany przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” Oddział w Łodzi

dofinansowany ze środków Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

Projekt realizują:

• Salezjańska Szkoła Podstawowa im. Księdza Bosko w Łodzi (Polska)
  • Szkolny Punkt Konsultacyjny przy Konsulacie RP w Lyonie (Francja)

Żeby zadania zaplanowane w projekcie mogły być z pożytkiem dla obydwu stron zrealizowane, potrzebna jest aktywność i pomoc uczniów i ich rodzin.

Prosimy o włączenie się w projekt poprzez zaproszenie do swoich domów na okres od 19.10 do 26.10 rówieśników z Francji.  Pobyt polskich dzieci we Francji, które obowiązek szkolny realizują w szkołach francuskich, w domach swoich rówieśników wyda na pewno wspaniałe owoce. W załączniku (nr1) podajemy wykaz dzieci z informacją o płci i wieku (8-12).

Przystępując do rekrutacji, rodzic powinien wiedzieć, że:

• termin przyjazdu uczniów z Francji to: 19.10 (lądują o 13 w Warszawie) - 26.10 (startują o 7.00 w Warszawie),
  • przyjmuje pod swój dach rówieśnika swojego dziecka i zapewnia mu nocleg i wyżywienie,
  • jego dziecko domowe i dziecko z Lyonu będzie uczestniczyło we wszystkich działaniach projektowych,
  • zobowiązuje się do bezpiecznego dostarczenia dziecka do szkoły (ok. 8.00) i odebrania o umówionej wcześniej porze (ok. 16.30),
  • transport, wyżywienie uczestników projektu w trakcie zajęć/wycieczek będą finansowane ze środków zewnętrznych,
  • niedziela będzie dniem u rodzin (21.10),
  • szczegółowy plan będzie podany do 13.10.2018.

Główne cele projektu to:

• integracja dzieci obu szkół,
  • doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem polskim,
  • poznanie historii Polski w nawiązaniu do 100-lecia odzyskania Niepodległości,
  • pokazanie postaw najmłodszych Polaków walczących o wolność w Powstaniu Warszawskim,
  • wymiana doświadczeń pedagogicznych,
  • budowanie od dzieciństwa dobrego wizerunku Polaków.

Temat: Rówieśnicy w walce o wolność

Punktem wyjścia do naszych działań będzie Powstanie Warszawskie.

Planowane  formy  realizacji:

• lekcja historii - w oparciu o Powstanie Warszawskie oczami dzieci,
  • lekcja języka polskiego,
  • lekcja muzyki - nauka śpiewu piosenek z Powstania Warszawskiego (m.in. Pałacyk Michla, Warszawskie dzieci),
  • zajęcia plastyczne,
  • zajęcia teatralne,
  • recytacja poezji,
  • warsztaty taneczne,
  • warsztaty w Muzeum Tradycji Niepodległościowych,
  • wycieczki (Warszawa, Łódź)
  • gry sportowe.

Rekrutacja do projektu:

Uczeń, który chce uczestniczyć w projekcie (za zgodą rodziców), zobowiązany jest wziąć udział w rekrutacji. W poniedziałek, 8.10.2018 o godz. 11.50 w sali N205 (sala katechetyczna), odbędzie się test wiedzy o projekcie. Po otrzymaniu informacji o zakwalifikowaniu się do projektu należy dostarczyć do mnie zgodę na udział dziecka w projekcie (załącznik nr 2) do piątku 10.10.2018. Załączniki nr 3 i 4 zawierają materiały oraz zagadnienia wraz z odnośnikami pomocne do rozwiązania testu (odpowiednio dla klas 4-5 oraz 6-7). Uważam, że jest to sprawiedliwy sposób wyłonienia uczestników. Do wtorku (9.10.2018) powiadomię rodziców o wynikach rekrutacji.

W razie pytań proszę pisać ([email protected]).

PS. Może się zdarzyć, że do niektórych aktywności będziemy potrzebowali dodatkowych uczestników. Zostaną wówczas zaproszeni pozostali uczestnicy rekrutacji.

Marcin Paździor

Załącznik nr 1, wiek dzieci i płeć