Ładowanie strony...
17 marca 2023

Zagłada dzieci w czasie II wojny światowej – ciąg dalszy opowieści

Janusz Ćwik

17 marca 2023 r. otwarta została wystawa poświęcona eksterminacji dzieci w obozie w Dzierżąznej. Przedstawiciele naszej szkoły uczestniczyli w tym wydarzeniu.

Po 80 latach od powstania hitlerowskiego obozu dla dziewcząt w Dzierżąznej, który był filią obozu dla dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi, uroczyście otwarto wystawę poświęconą pamięci przetrzymywanych tam dziewcząt. Uroczystość wpisuje się w działania upamiętniające wielką tragedię, która dokonała się w Łodzi i okolicach, a polegała na więzieniu dzieci, wykorzystywaniu ich do ciężkiej pracy, germanizowaniu oraz ich eksterminacji. Wysiłek przywracania pamięci tych smutnych wydarzeń podejmuje założone w 2021 r. Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu, z którym współpracuje szkoła salezjańska w Łodzi.

Obóz w Dzierżąznej funkcjonował jako filia obozu przy Przemysłowej w Łodzi w okresie od 7 grudnia 1943 do 18 stycznia 1945 r. Obóz powstał z zespolenia majątków ziemskich. Jego głównym zadaniem było zapewnienie żywności dla obozu głównego w Łodzi.