22 kwietnia 2019

Wyruszamy do Lyonu we Francji

Marcin Paździor

Wyjazd uczniów jest efektem zawiązania współpracy między naszą szkołą i Szkołą Polską w Lyonie podczas realizacji projektu współfinansowanego przez Senat RP koordynowanego przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska Oddział w Łodzi w 2018 roku. Współorganizatorem naszego wyjazdu jest Województwo Łódzkie https://www.facebook.com/wojewodztwo.lodzkie/, a dobrodziejami, którzy wsparli wyjazd, kilku łódzkich przedsiębiorców.

Spotykamy się w Poniedziałek Wielkanocny w kaplicy szkolnej o 8.15 na Eucharystii, po której wyruszymy na lotnisko Chopina w Warszawie i stamtąd samolotem do Lyonu. Młodzieży towarzyszy pani Sylwia Gajewska i pan Marcin Paździor.

Projekt ma charakter edukacyjno-wychowawczy i jego głównym celem jest umocnienia poczucia polskiej tożsamości narodowej i kulturowej uczniów obydwu placówek. Ma na celu przybliżenie uczniom podobieństw dwóch miast partnerskich Łodzi i Lyonu, których współpraca trwa od roku 1991. Dzięki wymianie uczniowie będą mogli odkryć, że Łódź i Lyon to nie tylko silne ośrodki gospodarcze, akademickie, lecz także miasta o ogromnym potencjale kulturalnym, z unikatowym dziedzictwem architektonicznym i wielokulturowym, a przede wszystkim z silnymi tradycjami włókienniczymi, filmowymi co łączy oba miasta.

W czasie spotkania w Konsulacie Generalnym RP oraz w Parafii Polskiej młodzi uczniowie będą mieli okazję zapoznać się z początkami emigracji Polaków w regionie i ich roli w walkach podczas I i II Wojny Światowej. Dzięki spotkaniom z Polonią zamieszkującą w Lyonie dowiedzą się jak wyglądało dawniej i jak wygląda obecnie życie Polonii za granicą. Poznają historię Szkoły Polskiej w Lyonie oraz sposób życia i tradycje młodych Polaków żyjących obecnie za granicą głównie w rodzinach polsko-francuskich.