Wyjazd do Opery Lwowskiej - relacja
W ostatni weekend lutego grupa uczniów i przyjaciół naszej szkoły udała się na wycieczkę na Ukrainę
Marcin Paździor
10 marca 2017 r.
W ostatni weekend lutego grupa uczniów i przyjaciół naszej szkoły udała się na wycieczkę na Ukrainę
W dniach 24-26.02.2017 grupa uczniów pod opieką: Marcina Paździora, Izabeli Deszcz oraz Piotra Drzewieckiego udała się do Lwowa na Ukrainie do Opery.
24.02.2017
Wyjechaliśmy z Łodzi o 7.30 i kierowaliśmy się w stronę Lwowa. Podróż trwała ok. 11 godzin, najwięcej czasu zabrało nam przejście graniczne w Hrebennem (ok. 3 godzin). Gdy dojechaliśmy na miejsce do pięknego hotelu Cisar wypakowaliśmy bagaże w pokojach i poszliśmy późnym wieczorem na miasto w poszukiwaniu dobrej restauracji, aby zjeść obiadokolację. W związku z tym, że nasza grupa była dość liczna (ponad 50 osób) podzieliliśmy się na mniejsze grupy. Młodzież wraz z panem Paździorem poszła do włoskiej pizzerii na lwowskim Rynku. Byliśmy zaskoczeni, że tak dobry posiłek był w bardzo niskiej cenie.
25.02.2017
Drugiego dnia wycieczki zaraz po śniadaniu zwiedzaliśmy Lwów z przewodniczką, która była Lwowianką świetnie mówiącą po polsku. Dane nam było zobaczyć m.in. Główny Rynek, Katedrę Łacińską, Kaplice Boimów, kamienice Królewską i Czarną, Dzielnice Ormiańską z Katedrą, Cerkiew Wołoską. W przerwie zwiedzania udaliśmy się - tym razem już całą grupą - do miejscowej restauracji, w której czekał na nas przepyszny obiad.
Wieczorem ubrani bardzo elegancko wybraliśmy się do pięknej Opery Lwowskiej, niektórzy zmęczeni zamiast spaceru wybrali przejazd taksówką. Lwowski Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej - bo tak brzmi pełna nazwa Teatru, usytuowany jest w samym centrum Lwowa i jest ważnym akcentem urbanistycznym miasta. Jest ciekawym budynkiem pod względem architektonicznym, obfituje w dekoracje malarskie i rzeźbiarskie nawiązujące do sztuki teatralnej. Obiekt jest przepiękny i warto choć na chwilę zasiąść w fotelu i spojrzeć na sklepienie, przepiękne balkony i malowidła. Widownia mieści 1200 osób. Szczególnie reprezentacyjne były dwie loże prosceniowe pierwszego piętra: cesarska i marszałkowska.
Opera Carmen Bizeta składa się z 4 aktów i trwała ponad. 3,5 godziny z przerwami. Carmen do dziś należy do najpopularniejszych dzieł w światowym repertuarze operowym. Nasycona jest emocjami, barwami, cygańskim folklorem i szeregiem odniesień do hiszpańskiej kultury. Po spektaklu wszyscy pełni wrażeń i zadowolenia wróciliśmy do hotelu, by po kolacji udać się na zasłużony spoczynek.
26.02.2017
Ostatniego dnia o 7.00 byliśmy na Mszy Św. w Archikatedrze Lwowskiej w języku polskim. O 8.30 wyjechaliśmy ze Lwowa żegnając się z nim w smutku, ale i w radości, że wracamy do domu. Na przejściu granicznym doszło do poważnej kontroli, w której kilka walizek było bardzo dokładnie sprawdzonych. O 12.30 uczestnicy dojechali do Zamościa, gdzie z panią przewodnik w ciągu 2 godzin zostali oprowadzeni po tym pięknym mieście. Zamojskie Stare Miasto, z racji dużego znaczenia dla kultury i dziedzictwa ludzkości, wpisano na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
O 21.30 szczęśliwie dojechaliśmy do Łodzi. Wycieczka była bardzo udana i wszyscy uczestnicy wycieczki byli zadowoleni.
Remigiusz Lipski, 3c SG fot. Piotr Drzewiecki