Ładowanie strony...
3 grudnia 2022

Wycieczka śladami Jana Pawła II - relacja

Marcin Paździor

W ostatnich dniach października uczniowie klas 4-7 realizujący projekt "Poznajmy bliżej Wielkich Polaków - F. Chopina i Jana Pawła II" odwiedzili miejsca związane z Janem Pawłem II

Program wycieczki był bardzo napięty. Pierwszego dnia w południe zwiedziliśmy dom, w którym urodził się i mieszkał Karol Wojtyła. Odwiedziliśmy również znajdujący się po sąsiedzku kościół, w którym został ochrzczony oraz przyjął pierwszą Komunię Świętą. Późnym popołudniem dotarliśmy do Muzeum Miasta Krakowa, a przedmiotem naszego zainteresowania był Rynek Podziemny, nie tak dawno nowe muzeum na mapie Krakowa. Gdy dotarliśmy do schroniska młodzieżowego, zjedliśmy obiad i udaliśmy się na spoczynek.

Zdecydowaną większą część drugiego dnia pobytu spędziliśmy spacerując Traktem Królewskim oraz po Zamku Królewskim na Wawelu. Nogi bolały, ale było warto zobaczyć Reprezentacyjne Sale Królewskie, Katedrę, w której pochowani są najważniejsi Polscy Królowie, wejść na wieżę i zobaczyć na żywo Dzwon Zygmunt, podziwiać obraz Wita Stwosza w Kościele Mariackim, posłuchać hejnału w samo południe. Po obiedzie, który zjedliśmy na krakowskim Rynku, wyruszyliśmy do Kopali Soli w Wieliczce, w której kilka razy bywał Karol Wojtyła i później Jan Paweł II. Mimo ogromnych korków na drodze, byliśmy niemal punktualnie. Największe wrażenie na zwiedzających zrobiła wielka sala z rzeźbą Kazimierza wielkiego, która miała kilkadziesiąt metrów wysokości oraz sala z pięknymi żyrandolami.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie oraz Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie spędziliśmy czas na krótkiej zadumie i modlitwie.

Wycieczka była dofinansowana ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej i Nauki w ramach programu Poznaj Polskę.