14 kwietnia 2024

Warsztaty w Muzeum Włókiennictwa z 4b i 5a.

Anna Nowak

Łódzki Park Kultury Miejskiej (dawniej Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej) zabiera zwiedzających w niezwykłą podróż w czasie. Na jego terenie znajduje się osiem historycznych obiektów, typowych dla zabudowy Łodzi w XIX i na początku XX wieku rozmieszczonych wzdłuż dwóch brukowanych „kocimi łbami” uliczek. Budynki zostały przeniesione z różnych miejsc w Łodzi oraz jej okolic.
 Wystawa opowiada historię wielokulturowej, włókienniczej Łodzi z perspektywy codziennego życia jej mieszkańców. Losy bohaterów ukazane są na przestrzeni XIX i XX w. na tle zdarzeń historycznych i społecznych. Inspiracją dla tych mikrohistorii były rodzinne wspomnienia, pamiętniki i wywiady, będące zapisem historii mówionych najstarszych mieszkańców Łodzi.
Zwiedzaliśmy domy  - kuchnie i pomieszczenia z lat 40., 60., 70. i 80.
Podczas warsztatu zobaczyliśmy jak dawniej radzono sobie bez bieżącej wody, czego używano do mycia się i do prania i jak wyglądały kiedyś pralki. Uczennice i Uczniowie prali zabrudzone tkaniny na tarach do prania. Sprawdziliśmy jakie właściwości ma mydło a na końcu zostały wykonane kule do kąpieli.

Anna Nowak