30 kwietnia 2024

warsztaty "Hands on Particle Physics"

Henryk Czekalski

21 lutego 2024

Pasjonaci fizyki z drugich i trzecich klas Salezjańskiego Liceum wzięli udział w międzynarodowych warsztatach "Hands on Particle Physics", organizowanych przez CERN – Europejskie Centrum Badań Jądrowych w Genewie. Seria wykładów oraz warsztaty dotyczyły cząstek elementarnych, ich właściwości, metod identyfikacji oraz klasyfikacji.

Nasi uczniowie pracowali przy komputerach, gdzie samodzielnie przeanalizowali dane i wyniki badań eksperymentu ATLAS prowadzonego w CERN, a następnie porównali swoje wyniki z rezultatami uczniów innych szkół z naszego województwa – XII LO, XXXII LO, liceum ze Zgierza i LO z Poddębic.

Pod koniec spotkania nasi uczniowie reprezentowali Łódź w międzynarodowej wideokonferencji, podczas której młodzi fizycy z miast z całej Europy (Łódź, włoskie Unide, słowacka Nitra, portugalska Vila Real) omówili swoje obserwacje, a następnie moderatorzy rozmowy z CERN podsumowali całą pracę z tamtego dnia. Uczestnicy spotkania wzięli udział w quizie o cząstkach elementarnych, a także otrzymali certyfikaty uczestnictwa w warsztatach.

Pola Bogusiak

Henryk Czekalski