Ładowanie strony...
31 marca 2019

Uczeń naszego liceum w finale olimpiady teologicznej 2019

Maciej Drewniak

Uczeń naszego liceum, Jakub Bakalarz, zakwalifikował się do ogólnopolskiego finału Olimpiady Teologii Katolickiej. Dzięki temu, wraz dwoma innymi licealistami z archidiecezji łódzkiej, mogliśmy uczestniczyć w finale tej olimpiady na Górze św. Anny w dniach 28-30 marca.

Tegoroczna XXIX Olimpiada Teologii Katolickiej pt. „Święty Jacek – wzór ewangelizacji”. Rozpoczęła się jeszcze w ubiegłym roku szkolnym etapem, w którym wzięło udział kilka tysięcy uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Najlepsi z nich – w sumie ponad 1300 – przeszli do etapu drugiego, który odbył się w poszczególnych diecezjach. Z każdej diecezji zaś troje najlepszych pojechało na finał. W naszej łódzkiej archidiecezji najlepszym okazał się Jakub Bakalarz, uczeń salezjańskiego liceum. Właśnie on i dwóch innych łódzkich licealistów wzięli udział w finale na Górze św. Anny pod Opolem. Uczestniczyło w nim 123 uczniów ze wszystkich diecezji w Polsce.

Podczas uroczystego rozpoczęcia, przywitano uczestników i opiekunów oraz Przewodniczącego Komitetu Głównego ks. prof. dr hab. Piotra Tomasika. Po kolacji wieczór został zwieńczony dwoma wystąpieniami: ks. Jerzego Molewskiego TChr, który dzielił się doświadczeniem pracy z Ruchem Czystych Serc, oraz Szymona Hołowni, dziennikarza, publicysty i pisarza.

29 marca, dzień testu pisemnego XXIX Olimpiady Teologii Katolickiej – „Św. Jacek – wzór ewangelizacji”. Po śniadaniu, na którym uczestnicy i opiekunowie spotkali się Biskupem Opolskim Andrzejem Czają, uczniowie udali się do auli gdzie o godzinie 10:00 pisali test. Po jego napisaniu wszyscy wyruszyli autokarami na wycieczkę do Opola i Kamienia Śląskiego (miejsca urodzenia św. Jacka). W tym czasie Komisja OTK Opole 2019 sprawdzała prace uczniów. Po powrocie z wycieczki uczestnicy i opiekunowie wzięli udział w niezwykłym pogodnym wieczorze, którego gwiazdą był Kabaret Nowaki.

30 marca był szczególnym dniem dla uczestników XXIX Olimpiady Teologii Katolickiej. Na uroczystej Mszy Świętej, która odbyła się w Bazylice św. Anny Samotrzeciej ogłoszonych zostało 10 laureatów OTK Opole 2019, którzy następnie wzięli udział w teście ustnym. Na jego podstawie wyłonieni zostali zwycięzcy. Uroczyste ogłoszenie wręczenie nagród odbyło się podczas gali na zakończenie finału Olimpiady.

Następna XXX Olimpiada Teologii Katolickiej odbędzie się w Przemyślu od 16 do 18 kwietnia 2020 roku. Tytuł olimpiady: „Dumni z Ewangelii i z Polski” będzie nawiązywał do obchodów 100. rocznicy „Cudu nad Wisłą”.