Szkolny Dzień Niepodległości 2024 w SLO
W Salezjańskim Liceum już 8 listopada obchodziliśmy Szkolny Dzień Niepodległości.
Maciej Drewniak
9 listopada 2024 r.
Jako wspólnota szkolna chcieliśmy razem ucieszyć się odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Dlatego dzień 11 listopada, który jest wolny od zajęć szkolnych, świętowaliśmy 3 dni wcześniej.
W tym szczególnym dniu uczniowie mieli możliwość przyjścia do szkoły w galowych strojach, co zastąpiło codzienne mundurki. Wielu z nich ozdobiło ubrania biało-czerwonymi kotylionami, podkreślając w ten sposób narodowy charakter wydarzenia.
Uroczystości rozpoczęły się spotkaniem w szkolnej Auli, gdzie zebrali się uczniowie całej Szkoły Salezjańskiej oraz Szkoły Rzemiosł. Najpierw odbyło się uroczyste Słówko, podczas którego wspólnie modliliśmy się za Ojczyznę i odśpiewaliśmy hymn państwowy.
Odbyła się również oficjalna prezentacja obrazów ks. Tadeusza Furdyny przedstawiających polskich świętych i błogosławionych. Był obecny sam artysta, który opowiedział o swojej pracy twórczej.
Po Słówku rozpoczęła się wyjątkowa akademia przygotowana przez uczniów, a szczególnie przez Antoninę i Marię z klasy maturalnej. Jej pierwszym punktem było wystąpienie profesora Marka Horoszczuka. W swoim mini-wykładzie profesor przybliżył słuchaczom historię świętowania Dnia Niepodległości 11 listopada.
Następnie obejrzeliśmy animowany film o historii Polski, do którego zaprosili nas Janek i Szymon. Krótkie, barwne sceny pozwoliły nam zobaczyć, jak przez wieki kształtowała się polska tożsamość narodowa.
Kolejnym punktem akademii był występ szkolnego chóru, który powstał specjalnie z okazji obchodów Dnia Niepodległości. Składał się z uczniów Salezjańskiego Liceum oraz Szkoły Rzemiosł. Chór wykonał dwie pieśni patriotyczne "Taki Kraj" oraz "Rotę", które wypełniły Aulę niezwykłą mocą słów i melodii.
Na zakończenie klasa 1b SLO, przy wsparciu uczniów z innych klas, zaprezentowała teatralną etiudę patriotyczną autorstwa uczennicy Natalii i profesora Dariusza Ratyńskiego. Było to wyjątkowe przedstawienie, ukazujące historię Polski w artystycznej wizji, pełnej symboli i znaczeń. Przemawiająca gra młodych aktorów i piękna muzyka głęboko poruszyły widownię.
Ostatnim akcentem uroczystości były słowa księdza Dyrektora, który podziękował wszystkim, którzy przygotowali akademię oraz zachęcił do pielęgnowania patriotyzmu w codziennym życiu.
Ten dzień nie tylko przypomniał nam o historii, ale też skłonił do refleksji nad naszym własnym wkładem w przyszłość Polski.