Ładowanie strony...
24 października 2017

Szkolenie na Malcie #1 - projekt POWER SE

Administrator strony

Sprawozdanie Ilony Bartoszek i Anny Suchodolskiej ze szkolenia w Executive Training Institute na Malcie w ramach Erasmus Plus POWER SE (31 lipca – 11 sierpnia 2017).

W dniach 31 lipca – 11 sierpnia odbyłyśmy szkolenia w Executive Training Institute (ETI) na Malcie. Ilona Bartoszek brała udział w zajęciach „Methodology Revisited, Revitalised, Re-energised” prowadzonych przez Josianne Pisani adresowanych do nauczycieli języków obcych.  Anna Suchodolska uczestniczyła w kursie „Fluency and Language Development for Educational Staff”, którego prowadzącą była Lorenza Flinders.

Zarówno kurs językowy, jak i kurs metodyczny okazały się czasem wypełnionym ciekawymi spotkaniami z innymi nauczycielami, nauką nowych metod, zwiedzaniem przepięknych zakątków Malty.

Zajęcia odbywały się codziennie, od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-14:30. W środy kursy kończyły się wcześniej, tj. o 12:00, dając nam możliwość wyruszenia na jakąś maltańską wyprawę. Instytut również dbał o to, abyśmy mieli szansę poznania Malty i tak w pierwszym tygodniu kursu mieliśmy zorganizowaną wycieczkę wieczorną po stolicy Malty, Valletcie,
a w drugim była to wycieczka do pierwszej stolicy i zarazem najstarszego miasta Malty – Mdiny. Udało nam się przy obu wycieczkach trafić na charyzmatycznego przewodnika – Mario, którego ciekawe szczegóły dotyczące historii i sztuki nadal brzmią nam w uszach.

ETI organizował wiele wycieczek, niestety nie we wszystkich udało nam się uczestniczyć, ale wyprawa do prehistorycznych świątyń Hagar Qim i Mnajdra  zbudowanych około 5 tysięcy lat temu zostawiła niezapomniane wspomnienie.

Starałyśmy się wykorzystać jak najlepiej czas po zajęciach, planując wypady na plaże i kąpiel w przecudnie przejrzystej wodzie oraz wybierając się w różne piękne zakątki Malty. Naszymi ulubionymi miejscami okazały się: Valletta, Mellieha oraz wyspa Gozo.

W grupie Ilony Bartoszek spotkali się nauczyciele z Hiszpanii, Słowacji, Czech, Niemiec
i Polski. Tematy poruszane na zajęciach to nie tylko przypomnienie metod tradycyjnie stosowanych przez nauczycieli języków obcych, ale również zapoznanie się z nowymi metodami wykorzystującymi  zasoby Internetu. Uczyliśmy się jak wykorzystywać krótkie filmiki z You Tube, uczyć poprzez blogi i Wikis, jak korzystać z metody projektu, z kolorowych klocków Cuisinaire’a, ze słowników internetowych, by zachęcić uczniów do wzbogacania słownictwa.

Na zajęciach Anny Suchodolskiej największą grupę stanowili Polacy, ale w pierwszym tygodniu były dwie Włoszki, a w drugim Węgierka. Celem zajęć było dalsze rozwijanie umiejętności językowych, rozwinięcie wiedzy w zakresie gramatyki, słownictwa oraz wymowy. Ćwiczyliśmy również umiejętności praktycznej komunikacji, w tym słuchania

i wypowiadania się. Szczególnie cenna była wymiana doświadczeń między nauczycielami
z różnych szkół i krajów. Stanowi to  okazję do nawiązania współpracy między szkołami. Ogromną wartością tego szkolenia była prowadząca zajęcia – Lorenza, osoba wielkiej kultury, taktu i niezwykłego talentu pedagogicznego, a więc i w tym zakresie można się było od Niej wiele nauczyć.

Uważamy ten wyjazd za niezwykle udany i rozwijający, nie tylko ze względu na kursy,
w których uczestniczyłyśmy, ale również na możliwość doświadczenia kulturowej spuścizny Malty, jej bogatej historii oraz dwujęzyczności jej mieszkańców.

Korzystając z okazji, pragniemy podziękować Julii Budzowskiej, koordynatorce i pomysłodawczyni projektu na gruncie naszej szkoły, za zachęcenie nas do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu i za ogrom pracy włożonej w realizację projektu.