Ładowanie strony...
12 lutego 2023

Spotkanie formacyjne dla Ceremoniarzy 2023

Andrzej Kurto

SPOTKANIE FORMACYJNE DLA KANDYDATÓW NA CEREMONIARZY

W dniach od 10 do 12 lutego 2023 r. w Salezjańskim Ośrodku Misyjnym w Warszawie miało miejsce pierwsze spotkanie formacyjne dla kandydatów na ceremoniarzy. Zgłosiło się na nie 14 lektorów. Z naszej wspólnoty ministranckiej w kursie uczestniczyli : Franciszek Szpakowski, Stanisław Marszałek i Jan Wierzbowski.

 

 

Poprzez wykłady i ćwiczenia kandydaci na ceremoniarzy podnosili swoją wiedzę liturgiczną, moralną i biblijną. Nad wszystkim czuwał delegat ds. Liturgicznej Służby Ołtarza ks. Andrzej Kurto SDB.

Spotkanie zaczęło się w piątek wspólną kolacją. Po posiłku wszyscy uczestniczyli w pogodnym wieczorze, nieszporach i adoracji Najświętszego Sakramentu. Dzień zakończyli salezjańskim słówkiem ks. Łukasza Dumińskiego SDB delegata ds. Powołań.

W sobotę, po wspólnej jutrzni, wykłady swoje mieli: ks. dr Przemysław Solarski SDB na temat Moralność chrześcijańska oraz ks. dr Adam Węgrzyn SDB, który mówił o Piśmie Świętym w życiu młodego człowieka. Z kolei ks. Łukasz Dumiński SDB z Ośrodka Emaus przybliżył chłopakom kwestię duszpasterstwa powołaniowego.

Swoim doświadczeniem misyjnym z pracy w Zambii podzielił się współbrat z Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego, ks. Tadeusz Niedziela . W żywy, obrazowy sposób opowiadał o swojej pracy z ministrantami, zachęcając zebranych, by i oni kiedyś odważyli się pojechać na misje.

Dzień zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu, nieszpory i słówko na dobranoc, które wygłosił ks. Mariusz Skawiński SDB.

Ostatnim dniem spotkania formacyjnego była niedziela. Po śniadaniu i porannych modlitwach swój wykład przeprowadził ks. Mariusz Skawiński SDB na temat Liturgia i Eucharystia. Ceremoniami i ćwiczeniami przygotowującymi kandydatów na ceremoniarzy przez te dni zajmował ks. Andrzej Kurto SDB.

Uroczystej niedzielnej Eucharystii przewodniczył ks. Wikariusz dr Piotr Sosnowski SDB, który wygłosił także okolicznościowe słowo. Na koniec wszyscy zjedli pyszny obiad, dziękując Bogu i ludziom za możliwość organizacji i uczestnictwa w takim przedsięwzięciu.

Kolejne spotkanie ceremoniarzy już w maju.