15 lutego 2024

Rekolekcje wielkopostne dla SLO 2024 - dzień 2

Maciej Drewniak

Drugi dzień rekolekcji wielkopostnych dla SLO, 15 lutego, był skoncentrowany na osobistym spotkaniu z Jezusem w adoracji Najświętszego Sakramentu oraz w sakramencie pokuty i modlitwie wstawienniczej.

Zgodnie z planem zaproponowanym przez duszpasterstwo młodzieży Archidiecezji Łódzkiej drugi dzień rekolekcji wielkopostnych dla szkół ponadpodstawowych odbywał się w wybranych kościołach archidiecezji. Jednym z tych kościołów była nasza szkolna i parafialna świątynia Wspomożycielki Wiernych przy ul. Wodnej. Dlatego tego dnia dołączyła do nas nie tylko Szkoła Rzemiosł, ale również uczniowie Liceum Uniwersyteckiego.

Spotkanie rozpoczęło się od pieśni do Ducha Świętego i odczytania listu od Jezusa, który wszyscy otrzymali poprzedniego dnia rekolekcji. Ponownie wybrzmiała też markowa Ewangelia o paralityku. Prowadzący Ania i Bartek pomogli nam głębiej zastanowić się nad tą ewangeliczną sceną. Ania podzieliła się również świadectwem własnego doświadczenia prowadzenia innych do Jezusa. Zainspirowani ewangelią i świadectwem, wszyscy uczestnicy mogli zapisać na rozdanych przez wolontariuszy kartkach imię osoby, którą chcieli przyprowadzić do Chrystusa oraz trudności, jakie w tym napotkali. Następnie te trudności mogli symbolicznie złożyć na przygotowanych noszach.

Po wystawieniu Najświętszego Sakramentu nosze z kartkami zostały przyniesione przed Jezusa. Rozpoczęła się adoracja przeplatana rozważaniami, które czytały Kamila i Liwia oraz śpiewem zespołu. W tym czasie kapłani posługiwali w konfesjonałach. Wstawiennicy zaś modlili się za tych, którzy podchodzili i prosili ich o tę posługę. Wśród posługujących modlitwą wstawienniczą byli nasi absolwenci i klerycy z seminarium.

Od samego początku spotkania rekolekcyjnego towarzyszył nam ksiądz biskup Ireneusz Pękalski, który najpierw spowiadał, a na zakończenie skierował do wszystkich słowo o nadziei.

Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem oraz podziękowania zakończyły ten czas skupienia i modlitwy. Ostatniego trzeciego dnia rekolekcji spotkamy się już wszyscy razem z całej archidiecezji Łódzkiej w Atlas arenie pod przewodnictwem pasterza kardynała Grzegorza Rysia.