Rekolekcje wielkopostne dla SLO 2024 - dzień 1
Maciej Drewniak
14 luty 2024 r.
Termin, temat i układ rekolekcji zostały zaproponowane przez duszpasterstwo młodzieży Archidiecezji Łódzkiej. W tym roku Arena Młodych – pod takim "szyldem" już kolejny rok organizowane są te rekolekcje – skupia się na temacie nadziei. Jako motyw przewodni został wybrany fragment z Ewangelii wg św. Marka o uzdrowieniu paralityka, którego do Jezusa przyniosło czterech ludzi (Mk 2, 1-12).
Pierwszego dnia rekolekcje odbywały się w dwóch częściach na piątej i szóstej godzinie lekcyjnej. Najpierw zebraliśmy się w Auli, by przeżyć tam spotkanie z Jezusem i jak ewangeliczny paralityk doświadczyć uzdrawiającej mocy Jego słowa. Ta część oparta była o program przygotowany przez młodzież z duszpasterstwa Archidiecezji Łódzkiej. Poprowadzili ją sami uczniowie liceum.
W dzień zakochanych nie mogło zabraknąć poczty walentynkowej, która dotarła do nas dzięki "aniołowi z Grecji".
Drugą część rekolekcji stanowiła Msza święta w kościele z posypaniem głów popiołem. Przewodniczył jej i kazanie wygłosił ks. Łukasz Dumiński, salezjanin pracujący w Czerwińsku. Już po raz drugi w tym roku szkolnym (wcześniej 8 grudnia w Adwentowy Dzień Skupienia) głosił w naszej szkole słowo Boże. Zachęcił wszystkich, by w ten Wielki Post bardziej uwierzyć w Pana Boga. Jego słowo, dobrze przygotowana służba liturgiczna oraz piękny śpiew zespołu pomogły nam owocnie przeżyć tę popielcową Mszę świętą i rozpocząć czas 40-dniowego przygotowania do Wielkanocy.
Wśród koncelebransów był ks. Piotr Tarabasz, który tego dnia rozpoczął pracę w naszej szkole jako nauczyciel języka hiszpańskiego. Do naszych rekolekcji dołączyli również uczniowie szkoły rzemiosł. Dlatego Eucharystię sprawował także dyrektor tej szkoły, ksiądz Dariusz Husak.
Wielkie podziękowania dla Ani i Bartka oraz wolontariuszy za przygotowanie i poprowadzenie spotkania w Auli; zaś zespołowi i ministrantom za ubogacenie liturgii.