Rekolekcje wielkopostne dla slo 2024 – Atlas Arena
Maciej Drewniak
16 luty 2024 r.
W tym roku to wydarzenie odbyło się 16 lutego. Uczestniczyło w nim około 2000 uczniów szkół ponadpodstawowych. Głównym tematem była nadzieja.
Spotkanie rozpoczęło się oficjalnie o godzinie 9:00 od uwielbienia Pana Boga przez śpiew i taniec. Stopniowo młodzież była zapraszana do wyciszenia i wejścia w postawę słuchania. W ten sposób mogła przygotować się na odbiór fragmentu Ewangelii wg św. Jana o uzdrowieniu przez Jezusa chromego nad sadzawką Betesda. Po odczytaniu słowa Bożego przez diakona głos zabrał kardynał Grzegorz Ryś – pasterz Archidiecezji Łódzkiej. Wskazał on, że najważniejszym zdaniem tego epizodu ewangelicznego jest pytanie Jezusa do paralityka: "Czy chcesz stać się zdrowym?" Jest to pytanie o nadzieję i wiarę w to, że moje życie może się zmienić na lepsze dzięki spotkaniu z Jezusem.
Po homilii do Areny został wniesiony Najświętszy Sakrament. Rozpoczęła się szczególna "wędrowna" adoracja. Diakon z ogromną hostią i w towarzystwie asysty liturgicznej wędrował przez całą Atlas Arenę – po płycie i po trybunach. W tym czasie zespół śpiewał pieśni uwielbienia przeplatane modlitwą i rozważaniami prowadzących; jednym z nich był Marcin Zieliński. W tym czasie uczestnicy mogli się wyspowiadać oraz poprosić o modlitwę wstawienniczą.
Gdy eucharystyczny Chrystus "przeszedł" już przez wszystkie zakątki Areny, został umieszczony na środku w wielkiej monstrancji. Znajdowała się ona wewnątrz specjalnie wybudowanej sadzawki, która była wierną rekonstrukcją ewangelicznej Betesdy.
Ostatnim, można powiedzieć wieńczącym całe rekolekcje, wydarzeniem było odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Wokół przygotowanej sadzawki rozmieścili się kapłani. Uczniowie mogli podejść do nich i indywidualnie odbyć dialog chrzcielny: wyrzec się szatana i zła oraz wyznać wiarę w Boga Trójjedynego i Kościół święty. Potem podchodzili do wolontariuszy, by otrzymać karteczkę z ziarnem wprasowanym w papier czerpany. Był to symbol spotkania z Jezusem, a także zadanie, by ziarno zasiane na rekolekcjach było pielęgnowane i mogło wyrosnąć i wydać owoce. Przy sadzawce można było z bliska przyjrzeć się i pomodlić do wystawionego w monstrancji Pana Jezusa.
Uroczyste błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem, którego udzielił kardynał Grzegorz Ryś zakończyło oficjalną część spotkania. Po nim, już mniej oficjalnie, trwały jeszcze śpiewy i modlitwy uwielbienia.
Bardzo się cieszymy, że tak wielu naszych uczniów czy mnie zaangażowało się w wolontariat i posługę podczas całych rekolekcji i piątkowej Atlas Areny.