14 kwietnia 2022

Rekolekcje wielkopostne 2022

Maciej Drewniak

Po rocznej, wywołanej pandemią, przerwie udało nam się odprawić tradycyjne szkolne rekolekcje wielkopostne. Odbywały się one w różnych dniach Wielkiego Postu 2022. Ich zwieńczeniem i zakończeniem był Wielki Tydzień.

Pierwszym dniem rekolekcji było skupienie w Środę Popielcową dla całej szkoły. Każdy poziom wiekowy miał swoją mszę św. z posypaniem głów popiołem oraz konferencją.

W drugiej połowie Wielkiego Postu ks. abp Grzegorz Ryś zaprosił wszystkich na Arenę Młodych. I tak klasy 7-8 uczestniczyły w tym spotkaniu w środę 30 marca. Natomiast klasy licealne miały swój dzień rekolekcyjny na Arenie w czwartek 31 marca.

Oprócz tego maturzyści, w nocy z 7 na 8 kwietnia, wyjechali na Jasną Górę. Tam, wraz z innymi maturzystami szkół salezjańskich inspektorii warszawskiej, czuwali i modlili się przed cudownym obrazem Czarnej Madonny.

W piątek 8 kwietnia odbyło się skupienie wielkopostne dla najmłodszych, czyli klas 1-3 szkoły podstawowej.

Wreszcie, w 11 i 12 kwietnia – czyli w Wielki Poniedziałek i Wtorek – odbyły się rekolekcje dla klas 4-6 SSP. Rekolekcje poprowadził ks. dyrektor Julian Dzierżak oraz ks. Zbigniew Kulesza.

Starsze klasy 7 i 8 szkoły podstawowej miały swój dzień skupienia w Wielki Poniedziałek. Rozpoczął się on od spotkania z przedstawicielem Muzeum Dzieci Polskich. Opowiadał on o niemieckim nazistowskim obozie dla polskich dzieci, który funkcjonował w Łodzi w latach 1942-1945. Po tym spotkaniu odbyło się nabożeństwo pokutne połączone z adoracją krzyża i okazją do spowiedzi. Konferencję do uczniów wygłosił dyrektor wspólnoty salezjańskiej i proboszcz parafii ks. Przemysław Solarski.

Bardzo podobnie wyglądał dzień skupienia dla liceum, który dobył się w Wielki Wtorek.

Na zakończenie, w Wielką Środę, swój dzień modlitwy, spowiedzi i skupienia mieli nauczyciele i pracownicy szkoły. Konferencję formacyjną dla nich wygłosił ks. Przemysław Solarski. Po niej był czas na adorację i spowiedź w kościele oraz wspólną Eucharystię. Spotkanie zakończyło się życzeniami świątecznymi i obiadem.

W ten sposób wszyscy – stosownie do wieku – mogli przeżyć swoje rekolekcje wielkopostne i przygotować się na Święta Wielkanocne.