Ładowanie strony...
22 marca 2024

Przegląd Inicjatyw Teatralnych 2024

Sylwia Gajewska

Jako że teatr jest istotną częścią charyzmatu salezjańskiego, wiele szkół prowadzonych przez zgromadzenie umożliwia młodzieży rozwijanie swoich umiejętności aktorskich w czasie zajęć teatralnych. Przegląd Inicjatyw Teatralnych (PIT) to inicjatywa salezjańska zapoczątkowana ponad dekadę temu, której celem jest integracja aktorów salezjańskich teatrów z rożnych części Polski i wymiana umiejętności między nimi.

Jak to się odbywa? Przede wszystkim przez pokazy. Na tegorocznym PIT-cie obejrzeliśmy w sumie pięć sztuk z czterech miast – Oświęcimia, Sokołowa Podlaskiego, Mińska Mazowieckiego, no i oczywiście Łodzi. Nie oznacza to, że każdy miał okazję być na scenie, np. teatr z Ostródy jest inicjatywą relatywnie nową i nie posiadał w swoim portfolio gotowego przedstawienia. Na szczęście takie osoby też miały co robić – przede wszystkim mogły obserwować warsztat rówieśników z innych miast, co pomaga w rozwoju scenicznym; oprócz tego organizatorzy zadbali również o warsztaty teatralne.

Warsztaty składały się z kilku zabaw trenujących skupienie na osobach wokół, co jest bardzo ważną umiejętnością, gdyż spektakl zazwyczaj wystawia się w grupie. Oprócz tego prowadzący zadbali również o gry na improwizację teatralną, które oprócz walorów edukacyjnych mogą też być po prostu dobrą rozrywką, zwłaszcza dla grupy osób, które mają do czynienia z aktorstwem na co dzień.

Jako osoba nie grająca spektaklu mogę z pełnym przekonaniem stwierdzić, że mi na tym PIT-cie niczego nie zabrakło. Był to świetny czas na zacieśnienie więzów w łódzkiej grupie i poznanie młodzieży artystycznie uzdolnionej z różnych części Polski. No, to do zobaczenia na kolejnym PIT-cie w Łodzi!

Karol Ejchman, klasa 3B SLO