11 grudnia 2023

Podsumowanie projektu Erasmus+ z Hiszpanią

Dominika Włodarczyk

Jesienią realizowaliśmy wymianę uczniów z uczniami z salezjańskiej szkoły w Algeciras, Hiszpania.

W październiku grupa Hiszpanów odwiedziła nas w Łodzi, a następnie my polecieliśmy z rewizytą w listopadzie.

Tematem projektu była szeroko pojęta wymiana kulturowa. Zapoznanie się ze swoimi kulturami oraz przybliżenie obu stronom realiów życia w tym drugim państwie.

Skupiliśmy się wokół pięciu zagadnień: historii, kuchni, muzyki i tańca, kinematografii oraz języka. Uczniowie brali udział w warsztatach o tej tematyce, sami przygotowywali część zadań lub prezentacji. Przy okazji zwiedzaliśmy ważne historycznie miejsca. Efektem końcowym było przygotowanie wirtualnego magazynu z zebranymi zdjęciami, wiadomościami, wiedzą oraz komentarzami uczestników na każde z poszczególnych zagadnień.

Uczestnicy postanowili podzielić się swoimi wrażeniami - oddaję im głos:

"Tydzień w Polsce był naszym pierwszym spotkaniem. dopiero się poznawaliśmy wiec było ekscytująco. Hiszpanie byli zachwyceni polską kuchnią (wszystkim oprócz oscypków), zaciekawieni historia, i tradycjami polskimi, a my mogliśmy poczuć się niczym profesjonalni przewodnicy. Oprócz walorów kulturalnych w tamtym tygodniu nauczyłam się, że nie tak łatwo jest "ogarnąć" grupę ludzi, każdy z nich jest inny, z innymi potrzebami. Jeśli chodzi o drugi tydzień który spędziłam głównie w Algeciras, zdziwiła mnie otwartość, a zarazem inność kultury hiszpańskiej. Z pewnością nie jest tak jak w Polsce, co mogłam zauważyć już w pierwszych dniach. Dzięki projektowi miałam okazje nie tylko pojechać do Hiszpanii jako turystka i pozwiedzać ładne zabytki, ale poznać ten kraj „od kuchni” i zasmakować codziennego życia zwykłej rodziny. Było to niesamowicie budujące przeżycie, które na długo zapadnie mi w pamięci.Dziękuje za tę przygodę!"

N.C.

"Erasmus dla mnie to była cudowna przygoda i niesamowite doświadczenie.  Możliwość poznania nowych ludzi, z innego kraju, poznanie ich kultury i zwyczajów. Ciągłe posługiwanie się językiem angielskim i ulepszanie języka hiszpańskiego. Próbowanie ich jedzenia, zwiedzanie kraju, doświadczenie ich klimatu......coś niezwykłego. Jestem bardzo wdzięczna i szczęśliwa, że wraz z przyjaciółmi, dostałam taką cudowną szansę."

A.J.

"Wyjazd do Hiszpanii to było jedno z moich "mini" marzeń. Bardzo się cieszę, że mogłam tam pojechać, a w dodatku nie sama i doświadczyć prawdziwego życia w tym kraju, a nie tylko tą turystyczną stronę. Zarówno wyjazd za granicę, jak i przyjęcie kogoś pod swój dach to niesamowite uczucie, które ciężko opisać. Jestem bardzo wdzięczna za taką możliwość i mam nadzieję, że jeszcze tam wrócę."

I.Ś.

"Moim zdaniem projekty Erasmus pozwalają zetknąć się z zupełnie inną kulturą i ludźmi. Sam wyjazd był bardzo edukujący i pozwolił mi poznać historię Hiszpanii, jej jedzenie oraz muzykę i taniec. Tak samo my mogliśmy przekazać naszym gościom fakty z historii Polski. Było to bardzo interesujące przeżycie i zachęcam każdego, aby spróbował chociaż wziąć udział w takim przedsięwzięciu."

Sz.W.