Ładowanie strony...
25 listopada 2021

Pierwsze Słówko Matusi Małgorzaty z 1847 roku

Małgorzata Rosiak

25 listopada obchodziliśmy wspomnienie Matusi Małgorzaty – mamy księdza Bosko. Tego dnia Salezjanie, w sposób szczególny, modlą się za swoich zmarłych rodziców.

Również z tej okazji pani Małgosia Rosiak, od jakiegoś czasu wcielająca się w tę postać, przygotowała krótką etiudę teatralną, przybliżającą nam życie i działalność naszego Patrona.

Nowa odsłona, zatytułowana „Pierwsze słówko” przeniosła nas do roku 1847, kiedy to ksiądz Bosko, poszerzył swoją aktywność oratoryjną, z niedzielnych spotkań, łączących katechezę z zabawą, do całodobowego schroniska dla osieroconych chłopców. W scence przedstawiony został nie tylko pierwszy przygarnięty chłopiec, ale została również ujawniona, mówczyni pierwszego Słówka. Stało się ono potem codzienną praktyką Salezjanów, mającą na celu uwrażliwianie młodych ludzi, na ważne kwestie. Rolę księdza Bosko odegrał Krzysztof Stępniak, a osieroconego chłopca – Wincenty Bor, nasi maturzyści i ministranci.

Trwa proces beatyfikacyjny Matusi Małgorzaty, dlatego warto prosić o jej wstawiennictwo w jakiś szczególnie trudnych intencjach?