Pielgrzymka do katedry 2026

Uczniowie, nauczyciele oraz rodzice Zespołu Szkół Salezjańskich wyruszyli we wspólnej pieszej pielgrzymce do katedry, by wspólnie podziękować Bogu za trudy, naukę i sukcesy mijającego roku szkolnego.

Maciej Drewniak

25 czerwca 2026 r.

Samorząd Uczniowski składa kwiaty przed pomnikiem Jana Pawła II. (fot. Antonii Szumielewicz)
Samorząd Uczniowski składa kwiaty przed pomnikiem Jana Pawła II. (fot. Antonii Szumielewicz)

Pierwsza część uroczystego zakończenia roku szkolnego tradycyjnie już miała charakter modlitewny. Wszystko rozpoczęło się o godzinie 9:00 od spotkań z wychowawcami w klasach, po których cała społeczność szkolna wyruszyła do „matki” wszystkich kościołów naszej diecezji.

Jako pierwsi ruszyli najmłodsi podopieczni Salezjańskiej Szkoły Podstawowej, a tuż za nimi stopniowo maszerowały starsze klasy oraz młodzież z Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego. Z kolei szkolny zespół muzyczny, ministranci oraz bielanki – odpowiedzialni za uroczystą oprawę liturgii – udali się na miejsce wcześniej autokarem, aby dopiąć organizację na ostatni guzik.

Po dotarciu na miejsce i krótkim odpoczynku na przykatedralnej trawie, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II. Następnie wszyscy w uroczystej procesji weszli do wnętrza katedry, wypełniając ją po brzegi. W tym ważnym momencie dziękczynienia naszym uczniom i pedagogom jak zwykle towarzyszyli niezawodni rodzice oraz bliscy.

Eucharystii przewodniczył ks. Zbigniew Kulesza, natomiast poruszające kazanie wygłosił ks. Dyrektor Robert Bednarski.

Choć głównym celem Mszy Świętej było podziękowanie Bogu za dar minionego roku nauki i zdobytą wiedzę, tegoroczna liturgia miała wyjątkowo personalny charakter. Szczególnie głośno wybrzmiały słowa wdzięczności skierowane do ludzi, którzy tworzą naszą szkołę:

Dla wieloletnich pracowników odchodzących na emeryturę – z ogromną radością przyjęliśmy wiadomość, że mimo zmiany statusu, nie przestaną oni posługiwać w naszych progach.

Dla nauczycieli kończących pracę w ZSS – wśród osób żegnających się w tym roku ze szkołą znalazł się m.in. ks. Zbigniew.

Wszystkim pedagogom i pracownikom oficjalne podziękowania złożyli przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz Rady Rodziców, a cała zgromadzona w katedrze młodzież nagrodziła ich wieloletni trud gromkimi, długimi brawami.

Po uroczystym błogosławieństwie i opuszczeniu murów świątyni, na wszystkich czekała pyszna niespodzianka. Tradycyjnie już rodzice ufundowali dla każdego uczestnika orzeźwiające lody.

Ogromnie dziękujemy organizatorom, asyście liturgicznej za piękną oprawę, a Radzie Rodziców za słodki poczęstunek.

Ministranci ustawiają się w procesji liturgicznej przed katedrą. (fot. Antonii Szumielewicz)
Ministranci ustawiają się w procesji liturgicznej przed katedrą. (fot. Antonii Szumielewicz)
Poczet sztandarowy przed katedrą. (fot. Antonii Szumielewicz)
Poczet sztandarowy przed katedrą. (fot. Antonii Szumielewicz)
Eucharystii przewodniczył ks. Zbigniew Kulesza.
Eucharystii przewodniczył ks. Zbigniew Kulesza.
Pracownicy szkoły przechodzący na emeryturę. (fot. Antonii Szumielewicz)
Pracownicy szkoły przechodzący na emeryturę. (fot. Antonii Szumielewicz)
Podziękowanie i pożegnanie nauczycieli kończący pracę w ZSS. (fot. Antonii Szumielewicz)
Podziękowanie i pożegnanie nauczycieli kończący pracę w ZSS. (fot. Antonii Szumielewicz)
Pożegnanie ks. Zbigniewa Kuleszy w katedrze. (fot. Antonii Szumielewicz)
Pożegnanie ks. Zbigniewa Kuleszy w katedrze. (fot. Antonii Szumielewicz)
Uczniowie klas ósmych jedzą lody po Mszy św. (fot. Antonii Szumielewicz)
Uczniowie klas ósmych jedzą lody po Mszy św. (fot. Antonii Szumielewicz)