Magdalena Pola…

Nowy projekt Erasmus+ i jego piękny początek w Finlandii

12 paź 2020 - 17:47

Z dumą informujemy,  że rusza nasz nowy projekt Erasmus+ pt. "Nie marnuję a zyskuję"!

Tematyka ekologiczna, więc nie mógł się zacząć nigdzie indziej, niż w Finlandii.

 

Dwie nauczycielki z naszej szkoły przebywały tam przez ostatni tydzień. Oto ich relacja:

Na początku października 2020 roku wyjechałyśmy w ramach programu Erasmus+ na szkolenie do Finlandii. Kurs nasz był zatytułowany „Sustainability Education – How can we save the planet Earth together” i dotyczył zrównoważonego rozwoju.

Na początku kursu pokazano nam, jak funkcjonują szkoły w Finlandii. Zwiedzałyśmy zarówno szkołę podstawową jak i licealną, a ich dyrektorzy opowiadali nam o swoich placówkach oraz o tym, w jaki sposób promują zachowania proekologiczne wśród swoich uczniów. Mają między innymi zajęcia dotyczące sposobów gospodarowania w domu, uczą się prawidłowo gotować, sprzątać, prasować. W szkołach są także rozwiązania ekologiczne np. kosze do segregacji śmieci, oświetlenie z czujnikami ruchu, oszczędny sposób ogrzewania budynku.

W programie kursu była także wizyta na farmie, gdzie opowiadano nam o ekologicznym gospodarstwie, hodowli reniferów i psów Husky. Pokazano, jak można wykorzystać właściwie wszystko, co daje natura i być samowystarczalnym. Następnego dnia zabrano nas do Parku Narodowego „Koli”, gdzie dowiedziałyśmy się wiele o przyrodzie Finlandii.

Na koniec odbyło się podsumowanie, podczas którego wymienialiśmy się doświadczeniami oraz pomysłami na wprowadzenie zagadnień ekologicznych w naszych szkołach. Nawiązałyśmy kontakt z nauczycielkami z Łotwy i wstępnie omówiłyśmy możliwości współpracy pomiędzy naszymi placówkami.

 

Anna Lauk-Żuraw i Agnieszka Lange

Tagi

Erasmus+