Ładowanie strony...
17 kwietnia 2023

Nasza uczennica laureatką Olimpiady Teologicznej w Pelplinie

Maciej Drewniak

W dniach 13-15.04.2023 roku w Pelplinie odbył się finał XXXIII Olimpiady Teologii Katolickiej. Wzięło w nim udział 120 uczestników z całej Polski. Archidiecezję łódzką reprezentowali Barbara Piotrowicz, uczennica naszego liceum z klasy IIIb oraz dwóch uczniów z I LO w Łodzi.

Temat tegorocznej Olimpiady brzmiał: „Bóg jest Miłością objawioną w Słowie”.

Podczas uroczystego rozpoczęcia uczestników olimpiady i ich opiekunów przywitali m.in. Pełnomocnik Komitetu Głównego OTK ks. dr Łukasz Simiński, Dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego ks. prof. dr hab. Piotr Tomasik, Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Pelplińskiej ks. kanonik dr Jan Doppke oraz reprezentująca Pomorskiego Kuratora Oświaty Bożena Dajnowska. Swoje słowo skierował również biskup pelpliński Ryszard Kasyna. Uczestnicy obejrzeli również występy przygotowane przez młodzież z Collegium Marianum i zespół muzyczny „Na cały Głos”.

Podczas pierwszego etapu finału, który odbył się w Collegium Marianum w Pelplinie, uczniowie rozwiązywali zadania testowe. Po zakończonych zmaganiach konkursowych uczestnicy zwiedzali diecezję pelplińską – Muzeum Diecezjalne, pocysterski kompleks klasztorny z piękną katedrą, zamek w Gniewie i sanktuarium w Piasecznie. Poznawali również kulturę Kaszub i Kociewia.

W sobotę 15 kwietnia, podczas uroczystej Mszy Świętej w pelplińskiej katedrze, ogłoszone zostały nazwiska 10 laureatów OTK Pelplin 2023, którzy następnie wzięli udział w drugim etapie finału – części ustnej. Na jego podstawie zostali wyłonieni zwycięzcy. Ostatnim elementem finału ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.

Nasza uczennica nie przedostała się do etapu ustnego, w etapie pisemnym uzyskała jednak wynik 80% zdobywając tytuł laureata.