Maj miesiącem Maryi

Maria Skurska

7 maja 2024 r.

Miesiąc maj jest w szczególny sposób poświęcony Maryi - Matce Boga i naszej Matce. Niemal w każdym kościele i w każdej kaplicy w Polsce przez cały ten miesiąc gromadzi się lud wierny, by wspólnie z kapłanami modlić się do Boga za wstawiennictwem Matki Najświętszej odśpiewując Litanię Loretańską. 

Matka Boża czczona w polskich świątyniach ma czasem przedziwne wizerunki i nazwy.

W niemieckim Augsburgu, w kościele św. Piotra, znajduje się niezwykły obraz. Pośrodku wśród obłoków i aniołów stoi Maryja. Anioł z prawej podaje jej taśmę z mnóstwem supełków. Matka Boża spokojnie rozplątuje węzełek po węzełku, a taśma swobodnie spływa jej z rąk.W ten sposób XVII-wieczny malarz oddał wiarę ludzi w to, że kiedy przedstawi się Maryi zaplątane ludzkie sprawy, one je wyprostuje. Obraz nazywa się "Maria rozwiązująca supełki" i nie ma do tej pory kopii w żadnym kościele w Polsce, ale ma już u nas swoich czcicieli.

Jednak i w blisko 700 polskich sanktuariach maryjnych i w setkach kościołów znajduje się wiele nietypowych wizerunków Maryi, które były powodem nadania im przedziwnych imion.Najsłynniejszy z nich jest oczywiście cudowny obraz Czarnej Madonny na Jasnej Górze. 

W Pszowie na Górnym Śląsku czczona jest Maryja Uśmiechnięta. Matka Boża ma uśmiech nie mniej tajemniczy niż Mona Lisa.

Jeden z najpiękniejszych cudami słynących wizerunków Maryi w Polsce znajduje się w Rokitnie niedaleko Międzyrzecza, to Maryja Cierpliwie Słuchająca. Matka Boża z odsłoniętym uchem, spuszczonymi oczami i lekko pochyloną głową jakby uważnie słuchała, o czym mówią, z jakimi sprawami, troskami przychodzą do niej ludzie.

W podwarszawskim Powsinie, w parafii pod wezwaniem św Elżbiety, czczony jest od 300 lat cudowny obraz Matki Bożej Tęskniącej. Jej twarz ze wzrokiem skierowanym ku górze wyraża tęsknotę.

W Buku w Wielkopolsce czczona jest Matka Boża Literacka, nazwana tak z uwagi na grubą księgę, którą trzyma w dłoniach Jezus, ale być może także ze względu na łacińskie napisy sławiące Maryję umieszczone nad jej głową.

Matka Boża Świętorodzinna w sanktuarium w Studziannej uchwycona jest przy posiłku. Siedzi przy stole z Jezusem i św. Józefem. Dziecku podaje gruszkę, a św. Józef pilnuje, by Jezusowi nie wypadł z rąk kielich, z którego pije.

W Ludźmierzu położonym tuż obok Nowego Targu znajduje się sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej zwanej Gaździną Podhala. Podania wiążą powstanie i dzieje tego sanktuarium ze zbójnikami.Jedna z legend opowiada, że zbójnicy wracali w okolice dzisiejszego Ludźmierza z udanej zbójeckiej wyprawy na Węgry, gdzie obrabowali plebanię i kościół i ukradli kosztowności oraz przepiękny wizerunek Matki Bożej. Zbójników zaczęło dręczyć sumienie, więc w ramach zadośćuczynienia postanowili wybudować kościółek w Ludźmierzu, a cudowny obraz Matki Bożej umieścili w głównym ołtarzu.

Nazwy wizerunków Matki Bożej od szczególnych cech obrazów są jednak rzadkością. Bardzo wiele obrazów Maryi nosi nazwy od miejscowości i regionów, np. Matka Boża Licheńska, Królowa Tatr, Księżna Łowicka. – A najczęściej wizerunki Maryi noszą nazwy albo od tzw. przywileju maryjnego, na przykład Wniebowzięta, Niepokalanie Poczęta, Królowa Nieba, albo od atrybutu maryjnego: Różańcowa. Bardzo wiele nosi także nazwy funkcji, które spełnia, i oczekiwań: Opiekunka Rodzin, Szafarka Łask, Ucieczka Grzeszników, Uzdrowicielka, Matka Boża Pocieszenia albo Pocieszycielka. Tych jest w Polsce szczególnie wiele...

 

Maria Skurska

MB Rozwiązująca Supełki
MB Rozwiązująca Supełki
MB Cierpliwie Słuchająca
MB Cierpliwie Słuchająca
MB Literacka
MB Literacka
MB Świętorodzinna
MB Świętorodzinna
MB Tęskniąca
MB Tęskniąca
MB Gaździna Podhala
MB Gaździna Podhala