Ładowanie strony...
7 maja 2024

Maj miesiącem Maryi

Maria Skurska

Miesiąc maj jest w szczególny sposób poświęcony Maryi - Matce Boga i naszej Matce. Niemal w każdym kościele i w każdej kaplicy w Polsce przez cały ten miesiąc gromadzi się lud wierny, by wspólnie z kapłanami modlić się do Boga za wstawiennictwem Matki Najświętszej odśpiewując Litanię Loretańską. 

Matka Boża czczona w polskich świątyniach ma czasem przedziwne wizerunki i nazwy.

W niemieckim Augsburgu, w kościele św. Piotra, znajduje się niezwykły obraz. Pośrodku wśród obłoków i aniołów stoi Maryja. Anioł z prawej podaje jej taśmę z mnóstwem supełków. Matka Boża spokojnie rozplątuje węzełek po węzełku, a taśma swobodnie spływa jej z rąk.W ten sposób XVII-wieczny malarz oddał wiarę ludzi w to, że kiedy przedstawi się Maryi zaplątane ludzkie sprawy, one je wyprostuje. Obraz nazywa się "Maria rozwiązująca supełki" i nie ma do tej pory kopii w żadnym kościele w Polsce, ale ma już u nas swoich czcicieli.

Jednak i w blisko 700 polskich sanktuariach maryjnych i w setkach kościołów znajduje się wiele nietypowych wizerunków Maryi, które były powodem nadania im przedziwnych imion.Najsłynniejszy z nich jest oczywiście cudowny obraz Czarnej Madonny na Jasnej Górze. 

W Pszowie na Górnym Śląsku czczona jest Maryja Uśmiechnięta. Matka Boża ma uśmiech nie mniej tajemniczy niż Mona Lisa.

Jeden z najpiękniejszych cudami słynących wizerunków Maryi w Polsce znajduje się w Rokitnie niedaleko Międzyrzecza, to Maryja Cierpliwie Słuchająca. Matka Boża z odsłoniętym uchem, spuszczonymi oczami i lekko pochyloną głową jakby uważnie słuchała, o czym mówią, z jakimi sprawami, troskami przychodzą do niej ludzie.

W podwarszawskim Powsinie, w parafii pod wezwaniem św Elżbiety, czczony jest od 300 lat cudowny obraz Matki Bożej Tęskniącej. Jej twarz ze wzrokiem skierowanym ku górze wyraża tęsknotę.

W Buku w Wielkopolsce czczona jest Matka Boża Literacka, nazwana tak z uwagi na grubą księgę, którą trzyma w dłoniach Jezus, ale być może także ze względu na łacińskie napisy sławiące Maryję umieszczone nad jej głową.

Matka Boża Świętorodzinna w sanktuarium w Studziannej uchwycona jest przy posiłku. Siedzi przy stole z Jezusem i św. Józefem. Dziecku podaje gruszkę, a św. Józef pilnuje, by Jezusowi nie wypadł z rąk kielich, z którego pije.

W Ludźmierzu położonym tuż obok Nowego Targu znajduje się sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej zwanej Gaździną Podhala. Podania wiążą powstanie i dzieje tego sanktuarium ze zbójnikami.Jedna z legend opowiada, że zbójnicy wracali w okolice dzisiejszego Ludźmierza z udanej zbójeckiej wyprawy na Węgry, gdzie obrabowali plebanię i kościół i ukradli kosztowności oraz przepiękny wizerunek Matki Bożej. Zbójników zaczęło dręczyć sumienie, więc w ramach zadośćuczynienia postanowili wybudować kościółek w Ludźmierzu, a cudowny obraz Matki Bożej umieścili w głównym ołtarzu.

Nazwy wizerunków Matki Bożej od szczególnych cech obrazów są jednak rzadkością. Bardzo wiele obrazów Maryi nosi nazwy od miejscowości i regionów, np. Matka Boża Licheńska, Królowa Tatr, Księżna Łowicka. – A najczęściej wizerunki Maryi noszą nazwy albo od tzw. przywileju maryjnego, na przykład Wniebowzięta, Niepokalanie Poczęta, Królowa Nieba, albo od atrybutu maryjnego: Różańcowa. Bardzo wiele nosi także nazwy funkcji, które spełnia, i oczekiwań: Opiekunka Rodzin, Szafarka Łask, Ucieczka Grzeszników, Uzdrowicielka, Matka Boża Pocieszenia albo Pocieszycielka. Tych jest w Polsce szczególnie wiele...

 

Maria Skurska