Maria Skurska

Maj miesiącem Maryi

6 Maj 2020 - 20:32

Miesiąc maj jest w szczególny sposób poświęcony Maryi, Matce Boga i naszej Matce. W każdym kościele i w każdej kaplicy w Polsce przez cały ten miesiąc gromadzi się lud wierny, by wspólnie z kapłanami modlić się do Boga za wstawiennictwem Matki Najświętszej odśpiewując Litanię Loretańską.

Matka Boża czczona w świątyniach ma czasem przedziwne wizerunki. W niemieckim Augsburgu, w kościele św. Piotra, znajduje się niezwykły obraz. Pośrodku, wśród aniołów i obłoków stoi Maryja. Anioł z prawej podaje Jej taśmę z mnóstwem supełków. Matka Boża spokojnie rozplątuje węzełek po węzełku, a taśma swobodnie spływa z Jej rąk.

W ten sposób XVII wieczny malarz oddał wiarę ludzi w to, że kiedy przedstawi się Maryi zaplątane ludzkie sprawy, Ona je wyprostuje. Obraz nazywa się "Maryja rozwiązująca supełki" i nie ma do tej pory kopii w żadnym kościele w Polsce, ale ma już u nas swoich czcicieli.

Jednak i w blisko 700 polskich Sanktuariach Maryjnych i w setkach kościołów znajduje się wiele nietypowych wizerunków Maryi, które były powodem nadania im przedziwnych imion.

 

Maria Skurska