1 lutego 2023

Job shadowing w Lycée Condorcet w Saint-Quentin

Alina Lasota

W dniach 23.01-27.01 nasze nauczycielki Zofia Ziółkowska, Izabela Deszcz i Alina Lasota w ramach projektu Erasmus+ wizytowały we francuskiej szkole ponadgimnazjalnej Lycée Condorcet w Saint-Quentin (Hauts-de-France).

W ramach współpracy job shadowing miałyśmy okazję przyjrzeć się pracy francuskiej placówki oraz porównać system edukacji w polskiej i francuskiej szkole. Lycée Condorcet jest zespołem szkół ponadgimnazjalnych o profilu techniczno-zawodowym, gdzie kształci się blisko 2000 uczniów. Edukacja w tej szkole kończy się dwoma egzaminami maturą (BAC pro) oraz egzaminem zawodowym.

Lycée Condorcet kładzie szczególny nacisk na przekazanie wiedzy praktycznej, w szkole znajduje się zakład karoseryjny, warsztat samochodowy oraz warsztat motorów, a także bogato wyposażone pracownie techniczne. Uczniowie w ramach zajęć uczą się obsługi wtryskarek, drukarek 3D, frezarek i innych urządzeń. W trakcie naszego pobytu w tej placówce zapoznałyśmy się z metodyką nauczania przedmiotów zawodowych, której podstawowym filarem są odbywane przez uczniów w trakcie roku szkolnego praktyki i staże u przyszłych pracodawców.

W trakcie programu hospitowałyśmy lekcje fizyki i chemii w języku angielskim oraz francuskim, przyglądałyśmy się funkcjonowaniu laboratoriów znajdujących się na terenie szkoły oraz omawiałyśmy aspekt samodzielności ucznia podczas doświadczeń. Brałyśmy udział w lekcjach języka hiszpańskiego oraz francuskiego, a także angielskiego, podczas których wymieniałyśmy spostrzeżenia na temat różnic francuskiego szkolnictwa zarówno z nauczycielami, jak i uczniami. Brałyśmy czynny udział w lekcjach uczestnicząc w prowadzonych przez nauczycieli ćwiczeniach, co ułatwiło nam rozmowę z uczniami. Przyjrzałyśmy się pracy pedagoga szkolnego, kontrolera-wychowawcy oraz doradcy zawodowego. Odwiedziłyśmy także bibliotekę oraz przestrzeń do pracy indywidualnej.

Tydzień spędzony we francuskiej szkole był czasem intensywnych obserwacji oraz analizy kontrastywnej dwóch zupełnie różnych systemów szkolnictwa. Cieszymy się z naszej wizyty w Saint-Quentin i możliwości przyjrzenia się pracy francuskiej szkoły.