18 września 2012

Harcerze i Salezjanie świętują jubileusz

Administrator strony

Ci, których fascynuje powojenna historia ruchu skautowego w Łodzi oraz chcą posłuchać wspomnień świadków tamtego okresu, pod koniec września będą mieli okazję spotkać się z przy ognisku, obejrzeć pamiątkowy film oraz historyczną wystawę.

Historyczny jubileusz

30 września harcerze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej wraz z Księżmi Salezjanami będą obchodzić jubileusz 75-lecia powstania 42 Łódzkiej Drużyny Harcerzy im. Św. Jana Bosko.
– To drużyna, która została założona w 1937 roku przez księży salezjanów i działała przy Salezjańskiej Szkole Mechanicznej w Łodzi. Wydarzenia z nią związane to w jakimś sensie historia ruchu skautowego w Łodzi i część naszej łódzkiej tożsamości związanej z działaniami wbrew władzy komunistycznej – podkreśla Paweł Joachimiak, organizator Jubileuszu z ramienia ZHR.

Gdzie i kiedy
W ramach spotkania planowany jest Harcerski Bieg na Orientację „Śladami 42-ej” w lesie łagiewnickim (start o godz. 14:00), a od godz. 15:00 w sali teatralnej salezjańskiej szkoły na Wodnej spotkają się instruktorzy ZHR, Salezjanie, zaproszeni goście, a przede wszystkim byli harcerze 42 ŁDH – absolwenci szkoły mechanicznej, oratorianie, ministranci, którzy przed laty byli członkami drużyny. – Nasze spotkanie będzie miało kształt panelu historycznego. Przygotowujemy się do publikacji książkowej na temat historii i wydarzeń tamtego czasu. Będzie można zobaczyć także film dokumentalny o drużynie – opowiada Paweł Joachimiak.

W ramach obchodów jubileuszu będzie można obejrzeć interaktywną wystawę o historii drużyny i szkoły mechanicznej oraz wziąć udział w śpiewankach piosenek harcerskich oraz uroczystej mszy świętej.
Obchody zakończą się harcerskim apelem drużyny i obrzędowym ogniskiem.

Organizatorami spotkania są: Wspólnota Księży Salezjanów i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej.
Szczegółowy plan spotkania można zobaczyć na stronie www.historia 42ldh.zhr.pl.