4 listopada 2022

Gościliśmy uczniów z Lyonu

Marcin Paździor

W dniach 19-26 października gościliśmy uczniów Szkoły Polskiej przy Konsulacie RP w Lyonie

Już po raz drugi gościliśmy uczniów Szkoły Polskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Lyonie. Pierwszy kontakt mięliśmy cztery lata temu dzięki pośrednictwu pani prezes łódzkiego oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska, pani Marii Piotrowicz. Wtedy nasza szkoła weszła na miejsce innej łódzkiej szkoły we współpracę ze Stowarzyszeniem w celu realizacji projektu dot. Powstania Warszawskiego.

Dwa lata temu pojawiła się inicjatywa kolejnego projektu, jednak pandemia nie pozwoliła na wzajemne odwiedziny. Musieliśmy się zadowolić kontaktem online.

Tegoroczny projekt wymiany nosi nazwę Poznajmy bliżej Wielkich Polaków - Fryderyka Chopina i Jana Pawła II

W pierwszej, łódzkiej części projektu odbyły się następujące aktywności:

• integracja grupy i scenki teatralne związane z Chopinem (Dominika Włodarczyk)
  • z życia Karola Wojtyły (Łukasz Paciok)
  • warsztaty plastyczne (Renata Leszczyńska)
  • śpiew - Barka, Moje miasto Wadowice (Marcin Paździor)
  • warsztaty kulinarne - pieczenie kremówki (Dominika Włodarczyk)
  • Co łączy Chopina z Janem Pawłem II (Marcin Paździor)
  • wycieczka do Warszawy i Żelazowej Woli pt. Śladami Fryderyka Chopina
  • wycieczka do Wadowic, Krakowa i Wieliczki - Śladami Karola Wojtyły (Jana Pawła II)