24 października 2019

Gościliśmy kolegów z Wilna

Marcin Paździor

W dniach 13-19 października 2019 roku uczniowie naszego Liceum wzięli udział w realizacji projektu „Razem dla Edukacji”, powstał z myślą o osobach uczęszczających do szkół w Polsce i uczących się języka polskiego, historii i kultury poza Ojczyzną na wszystkich szczeblach edukacyjnych.

W dniach 13-19 października 2019 roku uczniowie naszego Liceum wzięli udział w realizacji projektu „Razem dla Edukacji”, który powstał z myślą o osobach uczęszczających do szkół w Polsce i uczących się języka polskiego, historii i kultury poza Ojczyzną na wszystkich szczeblach edukacyjnych. Każda szkoła w ramach przedsięwzięcia realizuje swój własny program ukierunkowany na rozwój współpracy polsko – polonijnej. Najważniejszym priorytetem inicjatorów „Razem dla Edukacji” było zachęcenie młodych ludzi do nauki języka polskiego i poznania polskiego dziedzictwa narodowego.

13-19 października 2019 roku grupa 28 uczniów z Liceum im. Adama Mickiewicza w Wilnie i Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi wspólnie realizowali łódzką część projektu pt.: Regiony zakorzenione, regiony wykorzenione - miejsca ważne dla naszej historii. Wilno-Łódź.

Po przyjeździe z Wilna do Łodzi w niedzielę 13. października uczniowie zintegrowali się podczas warsztatów teatralnych prowadzonych przez Julię Lesiowską. Następnego dnia o świcie uczniowie wyjechali na Podhale, gdzie uczestniczyli w lekcjach muzealnych w Muzeum Tatrzańskim: Odwiedziny w góralskiej chałupie - zakorzenienie - tradycje góralskie oraz Goralenvolk - lekcja trudnej historii (o wykorzenieniu), wycieczce tatrzańskiej, warsztatach fotograficznych (Jan Michniewicz). W drodze powrotnej nie mogli nie odwiedzić Krakowa i Katedry Wawelskiej. Ostatnie dni pobytu w Polsce były równie intensywne - lekcje języka polskiego (Sebastian Piątkowski), geografii w terenie i historii (Magdalena Kopeć), warsztaty dziennikarskie (Anna Lauk-Żuraw) i taneczne(Julianna Woźniak).

Mamy nadzieje, że rewizyta kwietniowa będzie równie wspaniała!