17 marca 2014

Europejski Dzień Języków Obcych 2014

Administrator strony

W dniu 17 marca, w Dzień Św. Patryka - patrona Irlandii, w naszej szkole odbyły się coroczne obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych.

Świętowanie rozpoczęliśmy od wspólnej modlitwy w kilku językach, które nauczane są w naszej szkole. Była zatem modlitwa po angielsku, niemiecku oraz hiszpańsku, a błogosławieństwa udzielił ks. Szmidt w języku łacińskim.

Na drugiej godzinie lekcyjnej prof. Daria Zawiasa oraz nasz znamienity gość - ksiądz Stanisław Szmidt, profesor klasyki oraz autor polskich słów pieśni "Barka", pokazali wszystkim uczniom szkoły, jak piękna może być łacina i ile z niej czerpiemy we wszystkich współczesnych językach europejskich. Jak się okazało łacina wcale nie jest taka martwa.

Kolejne dwie godziny lekcyjne były czasem językowych zmagań klas gimnazjalnych. Podczas Jarmarku Językowego musieli dać świadectwo swojej wiedzy kulturowej, wykazać się znajomością faktów historycznych, ale także udowodnić, że śpiewanie w obcych językach wcale nie jest takie trudne. Wszyscy uczestnicy zabaw znakomicie poradzili sobie z postawionymi im zadaniami. Duże emocje wzbudziły występy klas 1a, 1b i 3c, które teatralnie zaprezentowały kraje obszaru języka hiszpańskiego. Mogliśmy zatem popatrzeć na piękne flamenco, usłyszeć tłumy wiwatujące na część zwycięskiej drużyny FC Barcelona oraz posmakować pysznych churros - słynnych hiszpańskich ciasteczek.

Piąta i szósta godzina lekcyjna dała możliwość zabawy uczniom klas licealnych. Oni także zmierzyli się z obcojęzycznym karaoke, mieli możliwość wykazania się znajomością geografii Niemiec oraz ogólną wiedzą historyczną, kulturową i leksykalną języka angielskiego. Podobnie, jak gimnazjaliści, także najstarsi uczniowie popisywali się swoją znajomością zniesławionej (jakże niesprawiedliwie) kuchni Wysp Brytyjskich.

To już kolejny Dzień Języków Obcych w naszej szkole. Każdego roku nasi nauczyciele starają się przygotować dla gimnazjalistów i licealistów dzień pełen emocji. Mamy nadzieję, że tak było również i podczas tej edycji. A tymczasem zbieramy już siły na zabawy za rok!

J.M.
fot. J.M.