Ładowanie strony...
30 kwietnia 2019

Byliśmy u naszych przyjaciół w Lyonie

Marcin Paździor

Ostatni tydzień kwietnia grupa uczniów naszej szkoły spędziła we Francji.

Uczniowie i nauczyciele Salezjańskiej Szkoły Podstawowej w Łodzi uczestniczyli w projekcie Łódź-Lyon kolebki włókiennictwa i filmu. Emigracja i Polonia. Był to projekt wymiany szkolnej między uczniami Szkoły Salezjańskiej w Łodzi  oraz Szkoły Polskiej w Lyonie mający charakter edukacyjno-wychowawczy. Projekt ten był efektem nawiązania współpracy między szkołami podczas realizacji projektu współfinansowanego przez Senat RP koordynowanego przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska Oddział w Łodzi w październiku 2018 r. Jego głównym celem było umocnienia poczucia polskiej tożsamości narodowej i kulturowej uczniów obydwu placówek. Miał on również na celu przybliżenie uczniom podobieństw dwóch miast partnerskich Łodzi i Lyonu, których współpraca trwa od roku 1991.
 

Głównym punktem orientacyjnym na mapie Lyonu była dla nas Parafia Polskiej Świętej Trójcy w Lyonie, na terenie której odbywały się poranne spotkania oraz czwartkowe warsztaty. Pierwszego "roboczego" dnia uczestnicy byli gośćmi w Konsulacie Polskim RP w Lyonie, gdzie spotkali się z Panią Konsul Generalną RP w Lyonie Joanną Kozińską- Frybes i poznali rolę i zadania Konsulatu Polski za granicą dzięki warsztatom przeprowadzonym przez Pan Konsula Oskara Grądziela i Panią Natalię Wrzesień.

Zwiedzając i podziwiając przez cały tydzień piękne miasto Lugdunum (starożytna nazwa Lyonu) młodzi Polacy i ich korespondenci wspólnie odszukiwali polskie akcenty takie jak pomnik Jana Pawła II czy dwie kopie obrazów Matki Boskiej Częstochowskiej. Odwiedzili również Instytut Braci Lumiere, gdzie narodziło się kino i powstały pierwsze filmy oraz wzgórze tkaczy jedwabiu, gdzie podziwiali piękne murale oraz oryginalne kamienice, gdzie żyli i pracowali pierwsi włókiennicy.


Dzięki wymianie uczniowie mogli odkryć, że Łódź i Lyon to nie tylko silne ośrodki gospodarcze, akademickie, lecz także miasta o ogromnym potencjale kulturalnym, z unikatowym dziedzictwem architektonicznym i wielokulturowym, a przede wszystkim z silnymi tradycjami włókienniczymi, filmowymi co łączy oba miasta.
 

Pięknie wykonane pamiątkowe prace plastyczne, które powstały w czasie warsztatów plastyczno - muzycznym przygotowanych w salach parafii były dowodem łączności naszych miast. A wspólnie śpiewane piosenki polskie i francuskie dowodem całkowitej integracji uczniów obu szkół.


W sobotę 28. kwietnia 2019 r. uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Salezjańskiej z Łodzi gościli w Szkole Polskiej w Lyonie. Uczniowie uczestniczyli w lekcjach j. polskiego, wiedzy o Polsce, katechezy oraz w warsztatach plastycznych, dzięki którym utworzyli własne patriotyczne portrety. Wszyscy spotkali się również z pierwszą dyrektorką, Panią Joanną Bonnard oraz jedną z założycielek szkoły, która opowiedziała o początkach i historii szkolnictwa polonijnego w Lyonie. Po zajęciach wszyscy uczestniczyli w wyśmienitym poczęstunku przygotowanym przez rodziców, na którym można było skosztować wielu tradycyjnych francuskich dań i przysmaków.


W czasie spotkań w Konsulacie Generalnym RP, w Parafii Polskiej oraz w Szkole Polskiej w Lyonie młodzi uczniowie mieli okazję zapoznać się z początkami emigracji Polaków w regionie i ich rolą w walkach podczas I i II Wojny Światowej. Dzięki spotkaniom z Polakami zamieszkującymi w Lyonie dowiedzieli się jak wyglądało dawniej i jak wygląda obecnie życie Polonii za granicą. Wszyscy poznali historię Szkoły Polskiej w Lyonie oraz sposób życia i tradycje młodych Polaków żyjących obecnie za granicą głównie w rodzinach polsko-francuskich.

Dziękujemy bardzo serdecznie sponsorom projektu: Radzie Rodziców Szkoły Polskiej w Lyonie, Parafii Św. Trójcy w Lyonie, Konsulatowi Generalnemu RP w Lyonie, rodzicom uczniów Zespołu Szkół Salezjańskich w Łodzi,  Województwu Łódzkiemu  https://www.facebook.com/wojewodztwo.lodzkie/ oraz łódzkim przedsiębiorcom: Piotrowi Cencora, państwu Tomczak oraz Firmie D&D Inwestycje Dariusz Dolecki.