Ładowanie strony...
19 września 2023

Byliśmy na XXI Forum Młodzieży Szkół Katolickich na Jasnej Górze

Maciej Drewniak

"Bóg nadaje życiu sens" – pod takim hasłem, 12 września na Jasnej Górze, odbyło się XXI Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich. Z naszej szkoły uczestniczyli w nim uczniowie drugich klas liceum.

Wyjechaliśmy spod szkoły autokarami już o godzinie 7:00 rano, aby w Częstochowie być o 9:00. Kwadrans potem byliśmy w auli ojca Adama Kordeckiego, by wraz z tysiąc 1600 uczniów szkół katolickich rozpocząć tegoroczne spotkanie. Otworzył je ks. Zenon Latawiec SDB, przewodniczący Rady Szkół Katolickich.

Zaraz po nim konferencje do uczestników wygłosił ks. Wojciech Węgrzyniak. Zatytułowana była "Jesteś drogi w moich oczach". Prelegent, na podstawie Biblii, wskazywał na niezwykłą wartość każdego życia oraz podpowiadał jak radzić sobie, gdy to poczucie wartości utracimy.

Po krótkiej przerwie przyszedł czas na świadectwa. Wygłosiło je dwóch zaproszonych gości: Mikołaj Pawlak – Rzecznik Praw Dziecka oraz Dobromir Makowski – ojciec, mąż, nauczyciel, terapeuta i pedagog. Świadectwo tego drugiego było niezwykle poruszające i przekonujące. Było wezwaniem do mądrego i pięknego życia.

Zwieńczeniem całego Forum była Eucharystia sprawowana w bazylice Jasnogórskiej pod przewodnictwem ks. biskupa Andrzeja Przybylskiego. W homilii opartej na Łukaszowej Ewangelii o wskrzeszeniu młodzieńca z Nain ksiądz biskup wezwał młodych, by posłuchali Jezusa, który zwraca się do nich: "Młodzieńcze tobie mówię wstań!"; i podnosili się ze swoich słabości, upadków, zniewoleń i lęków. Szczególnie dobitnie w maryjnym sanktuarium wybrzmiała myśl, że Jezus wskrzesił młodzieńca widząc rozpacz jego matki. Naszą Matką jest Maryja. I to Jej wstawiennictwo prowokuje Jezusa do działania i czynienia cudów.

Po mszy świętej wszyscy przeszli do domu pielgrzyma na obiad. Ostatnim punktem programu była droga krzyżowa na Wałach Jasnogórskich.

Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich jest organizowane co roku na Jasnej Górze przez Radę Szkół Katolickich. Więcej można się dowiedzieć na stronie https://rsk.edu.pl/