16 listopada 2019

Bezsenność Jutki

Sylwia Gajewska

Nasi uczniowie, 5 listopada mieli okazję obejrzeć niezwykłe przedstawienie na podstawie lektury dla klas 3 "Bezsenność Jutki" autorstwa Doroty Combrzyńskej - Nogala.

Spektakl został zrealizowany w ramach współpracy Stowarzyszenia ŁAD Łódzka Akademia Dramy z łódzkimi szkołami:

· Specjalnym Ośrodkiem Szkolno – Wychowawczym dla dzieci Słabo Widzących nr 6: realizatorzy Hanna Jastrzębska Gzella

· Zespołem Szkół Specjalnych nr 2: realizatorzy Marta Czajczyńska, Iwona Maślanki

· Szkołą Podstawową nr 128: realizatorzy Samuel Warpechowski

· Zespołem Szkół Salezjańskich im. ks. Bosko: realizatorzy Łukasz Nowak

· oraz Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego

Reżyseria: Hanna Jastrzębska Gzella

Muzyka: Jarosław Czajczyński, Magdalena Pęchra – Gotlieb

W rolach głównych: Jutka - Ola Zakrzewska, Josek - Robert Wijas, Helcia - Kinga Błaszczyk, Dziadek Dawid - Samuel Warpechowski, Ciocia Estera - Marta Czajczyńska.

Tak organizatorzy opisują to przedsięwzięcie:

"Spektakl ,,Bezsenność Jutki” opowiada o łódzkim getcie w sposób metaforyczny - oczami dziecka. Właśnie taką formułę zaproponowała autorka książki Dorota Combrzyńska - Nogala, a twórcy spektaklu, zafascynowani jej sposobem narracji, zaanimowali akcję książki, uzupełniając ją nowymi wątkami oraz współczesnymi odniesieniami. Realizacji spektaklu podjęli się animatorzy Stowarzyszenia ŁAD Łódzka Akademia Dramy wraz z nauczycielami i uczniami czterech łódzkich szkół. Połączyli najbliższe sobie techniki teatralne takie jak wykorzystanie teatru plastycznego, wykorzystanie żywej muzyki, teatru cieni. Twórcy zaprosili do koalicji Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, które od wielu lat jest miejscem upowszechniania dramy w edukacji, wychowaniu i profilaktyce oraz edukacji o Zagładzie.

Mamy nadzieję, że spektakl ,,Bezsenność Jutki”, którego realizacja przyniosła wszystkim wykonawcom wiele wzruszeń i niezapomnianych chwil, również dla Państwa była źródłem głębokich przeżyć i refleksji.

Spektakl dedykujemy wszystkim dzieciom wywiezionym z getta łódzkiego (Litzmannstadt Getto) podczas Wielkiej Szpery w 1942 roku."

Przedstawienie jest jednym z elementów dużego projektu sponsorowanego przez Fundację PZU i Biuro Partycypacji Społecznej UMŁ.

Obraz został przyjęty przez uczniów naszej szkoły z dużym entuzjazmem, wzruszeniem oraz refleksją, jak trudnym doświadczeniem dla dzieci był czas wojny.