Ładowanie strony...
11 września 2023

10 września - Obchody pierwszego Narodowego Dnia Polskich Dzieci Wojny

Agnieszka Gryszkalis

W niedzielę 10 września reprezentacja naszej szkoły, wraz z pocztem sztandarowym, uczestniczyła w obchodach pierwszego Narodowego Dnia Polskich Dzieci Wojny.

Zgromadziliśmy się pod Pomnikiem Martyrologii Dzieci, nazywanym też Pomnikiem Pękniętego Serca, który przypomina o działającym w Łodzi w latach 1942-1945 obozie hitlerowskim przeznaczonym dla dzieci i młodzieży.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego, wysłuchaliśmy przemówień m.in. byłego więźnia obozu - Jerzego Jerzewicza, który podczas II Wojny Światowej był więźniem obozu przy ul. Przemysłowej. Po tym jak został zabrany od rodziców, już nigdy ich nie zobaczył. Podobny los spotkał wiele innych dzieci, o których chcemy pamiętać i czcić ich pamięć tego dnia w szczególny sposób.

Data 10 września upamiętnia akcję masowego aresztowania przez niemiecką żandarmerię oraz gestapo w 1943 roku kilkudziesięciorga polskich dzieci w Mosinie w Wielkopolsce, w ramach represji rodzin podejrzanych o współpracę z podziemiem niepodległościowym. Większość aresztowanych dzieci trafiło do niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci polskich przy ul. Przemysłowej w Łodzi, gdzie odbyły się łódzkie obchody Narodowego Dnia Polskich Dzieci Wojny.

 

Dariusz Ratyński
fot.: Michael Bacchus