Teatr Beznazwy

Dla kogo:
Liceum
Kiedy i gdzie:
W roku szkolnym 2023/24 zajęcia będą odbywać się w następujących terminach:  Poniedziałki:  Klasy 4 SSP 14:30-16:00 (zajęcia w sali kondycyjnej) z Sylwią Gajewską  Klasy 1 i 2 Licealne  16:00-18:00 z Julią Lesiowską Środy:  Klasy 5-7 SSP   16:00-17:30 z Julią Lesiowską Czwartki: Klasy licealne 15:30-18:00 z Filipem Garmulewiczem Grupa ambitna 18:00-20:00 z Filipem Garmulewiczem Piątki: Grupa Ambitna Liceum drugie spotkanie  15:30-18:00 z Filipem Garmulewiczem Zajęcia odbywają się w auli szkolnej.  Zapisy na zajęcia odbywają się na pierwszych zajęciach.
Opis:

Zajęcia teatralne prowadzone są po południu jako koło zainteresowań.

Instruktorzy:

Julia Lesiowska, Filip Garmulewicz, Sylwia Gajewska, Dominika Włodarczyk.

Teatr działa od 2005 roku. Przez ten czas przez grupę przewinęło się ponad 450 młodych osób.
Na wspólnych spotkaniach aktorzy tworzą oryginalne etiudy i interesujące spektakle, które cieszą się zainteresowaniem publiczności. W ich dorobku są przedstawienia okolicznościowe: Jasełka, Droga Krzyżowa, Dzień Nauczyciela, Dzień Ojca oraz wiele innych. A także oryginalne spektakle:
„Ach, te kobiety”, „Panny”, „Syn Marnotrawny”, „Rozbójnicy”, „Drachma”, „Pizza”, „Noe”, „Marnotrawna”, „Mały Chopin”, „Igraszki z diabłem”, „Pięć przypowieści”, „Każdy inny – wszyscy równi”, „Szereg literek bez usterek”, „To tylko zabawa”, „Czerwony Kapturek”, „Leśne Głupki”, „Adam i Ewa”, „Ptasie plotki”, „Przyjaciółki”, „Spełniony sen”, „Błogosławiona”, „Poskromienie”, „Alicja”, „Stefan”, „Czterobaśń”, „Niewiasta-Matka”, „Insekty”, „MusiSal”, „Małe zbrodnie małżeńskie”, „Tutaj jest dobrze”, „ChwilaMOMENT”, „Śmierć to zdrowie”, „Pchła Szachrajka”, "Bar", "Bóg Mordu", "Etiuda o ks. Bosko", "OdSierocone", "Sztuki", "Olimpijczycy", "Zbłąkani", "Pan Lasu", "Spotkamy się w sądzie", "wolnośCI".

W 2018 roku grupa nawiązała współpracę z fundacją 4KROKI, gdzie prezentuje spektakl "Bóg Mordu" i uczestniczy w prezentacji Kręgów Naprawczych.

W roku 2019 zespół prezentował się podczas Areny Młodych.

W latach 2020-2022 część uczniów uczęszczających na zajęcia brała udział w programie Erasmus. W ramach projektu muzyczno-teatralnego mieliśmy okazję wyjechać do Portugalii oraz na Wyspę Reunion i tam realizować warsztaty teatralne oraz zagrać spektakl stworzony ze szkołami partnerskimi.

Zespół prezentował się w Łodzi między innymi w Poleskim Ośrodku Sztuki, Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych, Filharmonii Łódzkiej, u Ojców Jezuitów, DPSie oraz w przedszkolach i szkołach podstawowych. A także w Zduńskiej Woli, Rogowie, Rawie Mazowieckiej, Tolkmicku, Warszawie, Krakowie, Ostródzie, Płocku, Czerwińsku, Poznaniu, podczas Festiwalu BEZ GRANIC w Różanymstoku.

Grupa uczestniczy też w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez zapraszanych gości. Współpracowali z nami: Adam Rymarz, Małgorzata Grund, Agnieszka Kowalska – Owczarek, Jerzy Welter, Aleksandra Kugacz, Anna Maszewska, Łukasz Urbaniak. Oraz aktorzy Teatru Powszechnego z Łodzi: Jakub Firewicz, Jarosław Dziedzic, Damian Kulec.
Teatr jest także współtwórcą spotkania PIT – Przeglądu Inicjatyw Teatralnych, które od 2010 roku regularnie odbywają się w szkołach salezjańskich w: Łodzi, Ostródzie, Sokołowie Podlaskim i Mińsku Mazowieckim.

Beznazwy współpracuje także ze szkolnymi grupami muzycznymi a do poszczególnych projektów angażuje swoich absolwentów.

Dokonania Beznazwy:
* II miejsce podczas I Salezjańskiego Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego SOFFT w Szczecinie w 2007 roku oraz nagrodę dla aktora Artura Kołodziejczyka w spektaklu „Panny”.
* Wyróżnienie podczas II Salezjańskiego Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego SOFFT w Szczecinie w czerwcu 2008 roku ze spektaklem „Drachma”.
* II miejsce podczas II Wojewódzkiego Festiwal Chrześcijańskich Form Teatralnych w Łodzi z przedstawieniem „Pizza” w czerwcu 2008 roku.
* Nagroda dla Sylwii Gajewskiej - najlepszy reżyser szkolnego teatru - na III Salezjańskim Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym SOFFT, Szczecin 2009.
* Liść Topoli - nagroda Poleskiego Ośrodka Sztuki za spektakl „Pizza” w ramach Forum Twórczych Grup Szkolnych, czerwiec 2009.
* Nagroda Inspektora Warszawskiej Inspektorii Towarzystwa Salezjańskiego za spektakl „Igraszki z diabłem” na IV Salezjańskim Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym SOFFT, Szczecin 2010.
* Wyróżnienie w V Wojewódzkim Form Teatralnych w w Łodzi „Dotykając wolności” za spektakl „Wszyscy równi – każdy inny” - czerwiec 2011.

*II miejsce podczas Przeglądu Teatralnego organizowanego przez szkołę salezjańską w Szczecinie – grudzień 2016.

* I miejsce podczas Przeglądu Teatralnego organizowanego przez szkoły Pijarskie w Łowiczu - listopad 2021

Zapraszamy do śledzenia naszych losów na Facebooku oraz na Instagramie: beznazwy.teatr.

Nauczyciel prowadzący:
Dominika Włodarczyk