30 listopada 2019

Spotkanie ze Stanisławem Moniuszką – klasa Ic SSP

Marcin Paździor

W miniony piątek klasa Ic gościła na warsztatach Moniuszkowskich w MTN

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi i wydawnictwo „Literatura” postanowiło przybliżyć najmłodszym odbiorcom sztuki postać polskiego kompozytora i patrioty Stanisława Moniuszki. Jego utwory grane są w operach całego świata, a decyzją Sejmu RP oraz UNESCO rok 2019, w którym obchodzimy jego dwusetne urodziny, poświęcony jest postaci tego utalentowanego Polaka. Do projektu o nazwie Opowieści o Stanisławie Moniuszce, jakiego celem jest popularyzacja historii i upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci oraz budowanie postaw prospołecznych i proobywatelskich, włączona została między innymi klasa Ic SSP.

Gdzie urodził się mały Stasio (którego państwa to teren obecnie), kto był jego pierwszym nauczycielem muzyki, na jakich grał instrumentach, jak mieli na imię jego rodzice i jakie odziedziczył po nich talenty, co stanęło na przeszkodzie małżeństwa z ukochaną Oleńką, w jakich miastach mieszkał, uczył się i tworzył, ile miał dzieci, jakim był człowiekiem w pracy i w domu…? Dzięki wcześniejszej lekturze książki „Hej, zagrajcie siarczyście – opowieść o Stanisławie Moniuszce” Izabelli Klebańskiej, dziewczynki z klasy Ic SSP znały odpowiedzi na wszystkie te i inne pytania. Uczennice miały za zadanie ułożyć twarz kompozytora z kilku zestawów rozsypanek, odpowiedzieć na zapytania prowadzącej, opracować według klucza zakodowane hasła – aria, opera, partytura i libretto, a na koniec wysłuchały fragmentów najsłynniejszych arii „ojca polskiej opery narodowej” (bo tak Moniuszko jest nazywany). Wybrzmiała przejmująca aria Jontka z opery „Halka” w mistrzowskiej interpretacji Wiesława Ochmana oraz „Aria z kurantem”, który trwożył bohaterów „Strasznego dworu”. Prząśniczkę - hejnał naszego miasta - dzięki działaniom związanym z projektem (lekcje czytane i zajęcia z sopranistką Jolantą Bobras) oraz przygotowaniu przez pana Marcina Paździora do Cecyliady, dziewczynki z Ic zaśpiewały samodzielnie i bezbłędnie.

Warsztaty były jednym z etapów projektu. Przed nami jeszcze konkurs plastyczny, którego finał nastąpi w styczniu 2020.

Jola Sowińska-Gogacz