6 czerwca 2019

Młodzi siatkarze z wizytą u kuratora oświaty

Andrzej Kurto

Kurator Łódzki dr Grzegorz Wierzchowski spotkał się  4 czerwca 2019 r. z uczniami, którzy podczas XXX Igrzysk Młodzieży Salezjańskiej w Słowenii wywalczyli mistrzostwo świata oraz dwa wicemistrzostwa w piłce siatkowej. Młodym sportowcom gratulowały także: Jolanta Kuropatwa, wicekurator oświaty i Ewa Sobór, dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty w Łodzi.

XXX Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej „PGS-I” zostały rozegrane od 30 kwietnia do 5 maja 2019 r. w Lubljanie (Słowenia). Igrzyska Salezjańskie przebiegały pod hasłem „Łączy nas boisko!”, a wzięła w nich udział młodzież różnych kultur i religii. Drużyny reprezentowały 14 krajów Europy i Bliskiego Wschodu. W igrzyskach uczestniczyła także grupa nieletnich uchodźców z ośrodka dla azylantów w mieście Postojna. Zawodnicy rywalizowali w czterech dyscyplinach: futsal, siatkówka, koszykówka i tenis stołowy.

Nasz kraj i województwo reprezentowały podczas igrzysk m.in. drużyny siatkarskie ze  Stowarzyszenia Lokalnego Salezjańskiej Organizacji Sportowej SALOS – WODNA w Łodzi. Młodzi sportowcy wywalczyli mistrzostwo świata w piłce siatkowej chłopców, a także dwa wicemistrzostwa: w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców w kategorii B.

We wtorek z młodymi siatkarzami spotkali się kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski, wicekurator Jolanta Kuropatwa i Ewa Sobór, dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego KO w Łodzi. Uczniom towarzyszyli wiceprezes stowarzyszenia SALOS – WODNA ks. Andrzej Kurto i trener drużyny dziewcząt – Mateusz Kacprzykowski.

Podczas spotkania uczniowie dzielili się wrażeniami z pobytu w Słowenii, opowiadali o drodze do zwycięstwa oraz o swoich planach.

– Wszyscy ciężko pracowaliśmy na ten wynik, ale dużo zawdzięczamy także naszym trenerom. Igrzyska to była przygoda, którą każdy z nas zapamięta na długo – powiedział podczas spotkania Mikołaj, uczeń trzeciej klasy Salezjańskiego Gimnazjum im. Księdza Bosko w Łodzi. Mikołaj przyznał, ze siatkówka to jego hobby, ale w przyszłości bardziej niż sportowcem chciałby zostać prawnikiem.
Z kolei dla Nikoli z 7 klasy Salezjańskiej Szkoły Podstawowej spełnieniem marzeń byłaby właśnie kariera zawodowej siatkarki.

Kurator pogratulował uczniom dotychczasowych sukcesów i życzył realizacji dalszych planów i zamierzeń – tych sportowych i tych edukacyjnych. Podkreślił, że sport poza rozwojem sprawności fizycznej kształtuje także charakter. Uczy wytrwałości, współpracy i rywalizacji opartej o zasady fair play – a to przydaje się w życiu niezależnie od wybranej drogi edukacyjnej i zawodowej.