10 listopada 2018

Akademia z okazji 100 rocznicy Niepodległości

Maciej Drewniak

Specjalną akademią uczciliśmy w szkole setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Odbyła się ona w piątek, 9 listopada.

Tak wyjątkowa okazja zgromadziła wszystkich uczniów i nauczycieli w Auli szkolnej podczas godziny wychowawczej. Akademia rozpoczęła się od modlitwy za Ojczyznę oraz za tych, którzy oddali życie w walce o jej niepodległości.

Następnie pan Dariusz Ratyński, nauczyciel historii, przybliżył wszystkim historię i klimat roku 1918. Przypomniał nazwiska wybitnych Polaków, którzy przyczynili się do tego, że możemy dzisiaj  żyć w wolnym kraju. Zachęcił też, by tę odzyskaną wolność cenić i pielęgnować.

Potem przyszedł czas na występ teatru Beznazwy. Uczniowie klas 5, 6, 7, 8 SSP i 3 SG zaprezentowali piękny spektakl ruchowy pt. „Niepodległa”, pokazujący historię naszego kraju. Przedstawienie, w którym zagrało w sumie ponad 70 osób, napisała i wyreżyserowała pani Dominika Ślifierska.

Po spektaklu, około godz. 11.11, odśpiewaliśmy hymn państwowy, a po nim jeszcze dwie pieśni patriotyczne. Tę część poprowadził pan Marcin Paździor, nauczyciel muzyki. Szczególnym zaangażowaniem i talentem wokalnym wykazały się pierwsze i drugie klasy szkoły podstawowej.

Tak pouczająca i wzruszająca uroczystość była z pewności dobrym rozpoczęciem świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

fot. Mateusz Ociński
Teatr Beznazwy