24 października 2017

Szkolenie w Sevilli - projekt POWER SE

Administrator strony

Wykorzystanie wiadomości zdobytych na szkoleniu „All Children Are Special.” Relacja z wyjazdu p. B. Gęsickiej i p. J. Łacińskiego na szkolenie międzynarodowe w dn. 6-10 lutego 2017 , organizowane w ramach projektu POWER SE "Pracownia Innowacji i Przedsiębiorczości".

Tydzień spędzony w Sevilii pozwolił nam pogłębić wiedzę dotyczącą specyfiki pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Pokazano nam gotowe narzędzia ułatwiające dostosowanie materiału i technik pracy do potrzeb uczniów. Wiedza zdobyta na szkoleniu została wykorzystana na zajęciach lekcyjnych. Przede wszystkim nauczyciele zastosowali wskazówki dotyczące nawiązywania kontaktu na lekcji i w pracy indywidualnej z uczniem na terenie szkoły. Ponadto nawiązali ścisłą współpracę z wychowawcami szczególnie tych uczniów, którzy wymagają indywidualizacji nauczania.

W czasie lekcji nauczyciele wykorzystali zdobyte informacje, aby zaangażować uczniów w samodzielne planowanie swojej nauki. Uczniowie, pracując indywidualnie i w zespołach, dyskutowali na następujące tematy:

1. jak zindywidualizować pracę ucznia w szkole?
  2. Jak powiązać indywidualne zainteresowania ucznia z treściami nauczanymi na lekcjach?
  3. Jak zaplanować naukę, żeby zrealizować swoje plany na przyszłość?
  4. Jak realistycznie i skutecznie rozeznać swoje mocne i słabe strony?

W wyniku tych zajęć uczniowie wypracowali swoje indywidualne metody pracy, określili swoje cele i w formie plakatów zaprezentowali wizję siebie w przyszłości. Po zajęciach uczniowie zrobili w szkole wystawę tych plakatów, aby zachęcić koleżanki i kolegów do podobnych przemyśleń.