7 marca 2016

Święto Żołnierzy Wyklętych

Piotr Drzewiecki

Rzgowska Młodzież Patriotyczna i uczniowie Zespołu Szkół Salezjańskich w Łodzi w czwartek zorganizowali święto żołnierzy wyklętych. Podczas spotkania poznali postaci żołnierzy niezłomnych, zaś kombatanci opowiedzieli o życiu w okresie komunizmu, ukrywaniu prawdy i cichej walce o wolną Polskę.

Najważniejszym punktem wydarzenia było spotkanie z trzema kombatantami: podpułkownikiem Tadeuszem Michalskim ps. „Ryś” z oddziału Groźnego, przewodniczący Rady Kombatanckiej w Łodzi, kapitan Jerzy Włodzimierz Stawski ps. "Lubicz" z KWP „Warszyca” oraz Władysław Trzaska - Korowajczyk - uczestnik Szarych Szeregów w Wilnie - AK na Kresach RP. Żołnierze opowiadali historie udziału w walkach II wojny światowej oraz życia w trakcie komunizmu – okresu, podczas którego walczyli żołnierze wyklęci. Kapitan Jerzy Stawski przytoczył wydarzenia z walk u boku legendarnego dowódcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego Stanisława Sójczyńskiego ps. „Warszyc” – żołnierza niezłomnego. Na zakończenie uczeń Adam Brzeziński opowiedział o swoim pradziadku, żołnierzu wyklętym, zabitym przez komunistów. Uczniowie i goście obecni w auli, zadawali także pytania kombatantom. Wszyscy zgodnie podkreślili, że obecnie ich zadaniem jest przekazanie historii tych wydarzeń i ludzi młodym pokoleniom.

Wydarzenie w Zespole Szkół Salezjańskich zorganizowała Rzgowska Młodzież Patriotyczna. Spotkanie rozpoczęło przedstawienie postaci i historii żołnierzy wyklętych. Uczniowie prezentowali wydarzenia z życia bohaterów, recytowali wiersze, przytaczali cytaty i wypowiedzi. Następnie chór Zespołu Szkół Salezjańskich wykonał kilka pieśni patriotycznych, nawiązujących do wydarzeń wojennych i powojennych. Uczniowie zaśpiewali m.in.: „Pałacyk Michla”, „Warszawskie dzieci”, „Dnia pierwszego września”. Następnie Rzgowska Młodzież Patriotyczna i uczniowie Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego przedstawili trzy scenki: „Warszyc”, „Inka”, „Pilecki”, opowiadające o najbardziej znaczących postaciach wśród żołnierzy wyklętych.

Na zakończenie wszyscy odśpiewali hymn państwowy. - Dzisiejsze święto to wspaniała okazja, aby przerwać głuchą ciszę i mówić głośno o ludziach, o których młode pokolenia nie mogą zapomnieć. Dzisiaj wszyscy razem świadczyliśmy o polskości i dowiedzieliśmy się wielu interesujących faktów z życia ludzi, którzy nie bali się zginąć za wolną Polskę – podsumowuje spotkanie Sara Pikala, organizator święta.

Święto Żołnierzy Wyklętych zorganizowała Rzgowska Młodzież Patriotyczna, pod opieką Mariusz Bojanowskiego, na co dzień nauczyciela geografii ze Rzgowa, przy współudziale uczniów Zespołu Szkół Salezjańskich z Łodzi. Spotkanie zostało włączone w obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Łodzi, organizowanego w ramach ogólnopolskich obchodów ku czci „Żołnierzy Wyklętych”. Patronat narodowy nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Duda.

Piotr Drzewiecki