Ładowanie strony...
25 listopada 2023

Muzeum Kinematografii z klasą 6b

Anna Nowak

W środę 22 listopada klasa 6b wybrała się do Muzeum Kinematografii, które znajduje się w pałacu Karola Scheiblera.

Wystawa stała zatytułowana „Łódź filmowa” prezentuje jak z miasta rozrywek przełomu XIX i XX wieku, przeznaczonych dla robotników fabryk włókienniczych, Łódź stała się stolicą polskiego przemysłu filmowego. U schyłku XIX wieku kino było nowinką technologiczną, która w ówczesnym systemie rozrywkowym funkcjonowała równolegle z występami scenicznymi czy pokazami iluzji.

Na początku XX wieku kino stało się formą rozrywki, rozpoczęła się era kinematografii, jaką znamy do dziś. Powstawały kinoteatry z regularnym repertuarem i publicznością zafascynowaną historiami ze srebrnego ekranu oraz bohaterami filmowych przygód.

Uczniowie mieli okazję obejrzeć unikalne urządzenia jak np.: aparatu „Oko” Kazimierza Prószyńskiego, kinetoskopu, latarni magicznych, zabawek optycznych i projektorów domowych. Głównym „bohaterem” tej części wystawy jest działający fotoplastikon – urządzenie do oglądania trójwymiarowych przeźroczy przez 25 osób jednocześnie. Urządzenie zostało wykorzystanie w filmie „Va banque" Juliusza Machulskiego.

Zobaczyliśmy zdjęcia z kręconych w Łodzi filmów m. i: „Zakazane piosenki ", „Stawka większa niż życie”, „Czterech Pancernych i pies", „Daleko od szosy” oraz „Idę”.
W Muzeum znajdują się również pamiątki podarowane przez wielkich aktorów i reżyserów – scenariusze, kostiumy oraz elementy wyposażenia planów filmowych. Nie zabrakło też licznych nagród filmowców, w tym najważniejszej oryginalnej statuetki Oscara.

Serdecznie dziękujemy panu Przemysławowi Koszulskiemu za ciekawe oprowadzenie grupy.

Anna Nowak