Ładowanie strony...
2 stycznia 2023

Pomoc w zbiórce Ratuj Filipka - nowotwór chce rodzielić bliźnięta.

Janusz Ćwik

Filip jest 20 miesięcznym chłopcem. Dnia 13.11.2022 zdiagnozowana została u niego Neuroblastoma - złośliwy nowotwór. Niestety Filip ma już przerzuty do uda, kości podstawy czaszki i węzłów chłonnych.
Czeka go kilkanaście serii chemioterapii, operacja, radioterapia oraz immunoterapia.

 

Wszystko zaczęło się około dwóch miesięcy temu od zwykłej gorączki i pojękiwania w nocy do porannych wymiotów. Po kilku bezskutecznych wizytach u lekarza domowego udało nam się wyprosić skierowanie na badanie krwi, które wskazywało na anemię. Jednak dalej uważaliśmy, że coś jest nie tak i po kolejnej nieprzespanej nocy i dniu spędzonym na kanapie zabraliśmy Filipa do szpitala. Na miejscu wykonano badanie USG, po którego wyniku nasz świat się zatrzymał. Guz o wielkości 13x7cm. Jeszcze tej samej nocy wysłano nas do specjalistycznej kliniki onkologii dziecięcej w Utrechcie.
Po pięciu dniach badań, trzech zabiegach pod narkoza i nieprzespanych nocach usłyszeliśmy najgorsza z możliwych wiadomości. Guz, który uciskał już na narządy, co sprawiało Filipowi problemy z oddychaniem rozsiał się w inne miejsca i konieczne było natychmiastowe rozpoczęcie chemioterapii.


Co to jest neuroblastoma?

Inaczej mówiąc to dziecięcy, rzadki nowotwór powstający najczęściej w jamie brzusznej oraz w nadnerczach, ale także w klatce
piersiowej, przy kręgosłupie oraz w kościach. Zazwyczaj poprawnie diagnozowany jest u dzieci, które mają około 2 lata,ale jest możliwe wczęsniejsze wykrycie neuroblastomy, dzięki czemu ryzyko poważnych konsekwencji jest mniejsze.
Choroba nieznacznie częściej dotyka chłopców niż dziewczynki, a w Polsce stwierdza się około 70 jej przypadków rocznie.

Bardzo prosimy o wsparcie dla Filipka.

Złotówka, udostępnianie zbiórki, wystawianie rzeczy na licytację, zapraszanie znajomych na strony o Filipku - przybliża jego
zbiórkę do zielonego paseczka.

Link do zbiórki oraz stron o Filipku.

Zbiórka: 

https://www.siepomaga.pl/filip-oczachowski

Social Media: 

https://www.instagram.com/filipek_kontra_neuroblastoma

https://www.facebook.com/profile.php?id=100088664201117