Ładowanie strony...
20 października 2018

Wymiana uczniowska z Włochami

Magdalena Wójcik

W dniach 15-19 października uczniowie i nauczyciele z Salezjańskiego Gimnazjum przez tydzień gościli u uczniów oraz ich opiekunów z włoskiej Ankony, Falconary. Pobyt w słonecznej Italii rozpoczął się od 3-dniowego zwiedzania Rzymu, gdzie 19-osobowa grupa wychowanków klasy 3c SG pod opieką wychowawcy i nauczyciela języka angielskiego Magdaleny Wójcik, prof. Julii Wódki oraz ks. Macieja Drewniaka odkrywała piękno Wiecznego Miasta.

Uczniowie, wcześniej przygotowani, wcielali się w przewodników i ciekawie opowiadali o oglądanych zabytkach. Wszystkim na długo w pamięci pozostaną krajobrazy z Koloseum, Forum Romanum, Kapitol, spacery po Schodach Hiszpańskich czy wreszcie wizyta w Bazylice św. Piotra. Amatorzy sztuki mogli podziwiać architekturę rzymskich budowli, placów, fontann i rzeźb.  

Po intensywnym zwiedzaniu Wiecznego Miasta nastąpiła podróż pociągiem do Falconary na spotkanie z zaprzyjaźnionymi uczniami i nauczycielami. Plan wizyty, którzy zaproponowali Włosi był bardzo atrakcyjny. Na powitanie wszyscy zostali zaproszeni do szkoły gdzie dyrektor tamtejszej placówki przedstawił nauczycieli i  opowiedział o szkole. Zajrzeliśmy do prawie każdego zakątka szkoły a naszymi przewodnikami byli włoscy koledzy. Dalszy program obfitował w wizyty w średniowiecznych miastach (Fano), warownych twierdzach (Gradara), przepięknych jaskiniach Frasassi i nadmorskich kurortach (Senigalia, Portonovo) czy Muzeum i Fabryki Papieru w Fabriano. Uczniowie mieli też okazję odwiedzić San Marino – państwo stanowiące enklawę na obszarze Włoch.

Poza zwiedzaniem gospodarze przygotowali uczestnikom gry integracyjne, zadania terenowe i gry miejskie. Wiele odwiedzanych miejsc miało niewątpliwie walory edukacyjne. W średniowiecznym zamku w Gradarze bardzo obrazowo została przedstawiona historia miłosna Paola i Franczeski opowiedzianej również przez Dantego Alighieri w „Boskiej Komedii”.

W trakcie projektu młodzież komunikowała się między sobą w języku angielskim. Ponieważ nie wszyscy członkowie rodzin włoskich posługiwali się tym językiem, polscy uczniowie mieli doskonałą okazję aby wykorzystać znane im zwroty w języku hiszpańskim. Niektórym z nich wychodziło to doskonale.

Na koniec naszego wyjazdu, już na lotnisku spotkała nas niespodzianka - mieliśmy okazję porozmawiać z naszym łódzkim arcybiskupem ks. Grzegorzem Rysiem, który wracał razem z nami do Polski.

Dzięki tej wymianie nasza młodzież miała szansę poznać wielu wspaniałych ludzi, podszkolić swoje umiejętności językowe, poznać inną kulturę, a także nabrać pewności siebie. Z niecierpliwością czekamy na przyjazd włoskiej młodzieży do Łodzi w maju!

Magdalena Wójcik