Klasy IA i IB SLO na Podlasiu

Maria Skurska 05.06.2018

W dniach 27 – 30 maja, klasy 1a i 1b liceum wraz z opiekunami: p. Skurską, p. Geremek-Sowińską, p. Michniewiczem oraz p. Drabem wyjechały na wycieczkę na Podlasie.

Swoją eskapadę rozpoczęliśmy Mszą Św. w naszej szkolnej kaplicy, aby następnie, w świetnych humorach udać się... do autokaru. Po drodze zwiedziliśmy Białystok, gdzie podziwiając wspaniały rynek, zajadaliśmy się lodami.

Nazajutrz wyruszyliśmy do Supraśla, aby przez następne 4 godziny, w pełnym słońcu płynąć kajakami, śpiewając i śmiejąc się do rozpuku. Kiedy wreszcie, niewiarygodnie zmęczeni, ale zadowoleni i dumni z siebie, dopłynęliśmy do upragnionego brzegu, rozpętała się prawdziwa wojna na wodę. Straty na szczęście nie okazały się zbyt wielkie, gdyż słońce szybko uporało się z pozostałościami po bitwie, czyli naszymi przemoczonymi ubraniami.

Trzeciego dnia udaliśmy się najpierw do Sokolarni niedaleko Białegostoku.  Celem naszych zajęć było zapoznanie się ze zwyczajami, zachowaniami i ciekawostkami związanymi z biologią ptaków drapieżnych i sów oraz ich ochroną. Mogliśmy też podziwiać ptaki drapieżne latające tuż nad naszymi głowami.To była atrakcyjna forma lekcji przyrody, poszerzającą wiedzę o ptakach szponiastych. Po wizycie w Sokolarni udaliśmy się do Kruszynian, aby zwiedzić drewniany meczet muzułmański i dowiedzieć się o zwyczajach Tatarów osiadłych w Polsce.

Ostatniego dnia zwiedziliśmy jeszcze po drodze Muzeum Ikon w Supraślu. Obiekt funkcjonuje od października 2006r. i ma w swojej kolekcji ok. 1200 XVIII i XIX – wiecznych ikon, przedmiotów sakralnych i unikalnych fresków. Muzeum to jest inne niż wszystkie, ma niezwykły charakter, atmosferę i umożliwia bardzo interesujące formy zwiedzania. Jest to pierwsze w Polsce interaktywne muzeum prezentujące sztukę sakralną prawosławia. Wystawy są opatrzone oprawą świetlną, obrazową i dźwiękową. Wszystko to nadaje niezwykły charakter całości i pozwala poczuć atmosferę i zrozumieć rolę ikony w Prawosławiu. W muzeum uczestniczyliśmy też w warsztatach pisania ikon, które mogliśmy jako pamiątki zabrać ze sobą do domu. 

Podlasie to piękny region naszego kraju, który na pewno warto zobaczyć.